Turniej "Generacja 2012" rozpoczął się

źródło: AFP / e2012.org; autor: Majk

Dziś w Kijowie rozpoczął się turniej "Generacja 2012". W turnieju biorą udział młodzi piłkarze urodzeni w latach 1992-1993. Z racji swojego wieku mogliby oni występować w składzie drużyn narodowych w 2012 roku. Celem zawodów jest promocja wspólnej oferty Polski i Ukrainy w konkursie UEFA na organizację EURO 2012.

W meczu otwarcia na stadionie im. Wiktora Bannikowa zagrały reprezentacje Poznania i Dniepropietrowska. Poznaniacy zwyciężyli z wynikiem 2:0. Następny mecz pomiędzy Warszawą i Poznaniem zakończył się wynikiem 1:0 (0:0) dla Warszawiaków.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonał ukraiński Minister ds. rodziny, młodzieży i sportu Jurij Pawlenko. W uroczystości wzieli również udział przedstawiciele polskiego Sztabu oferty - Piotr Gawron i Adam Olkowicz oraz Iwan Fedorenko, szef ukraińskiego Komitetu ds. EURO 2012.

12 zespołów z Ukrainy i Polski zaprezentuje miasta, które znalazły się we wspólnym wniosku jako gospodarze meczów finałowej rundy Mistrzostw Europy 2012 roku. W turnieju więc zagrają piłkarze z Chorzowa, Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia, a także z Dniepropietrowska, Doniecka, Odessy, Kijowa, obwodu kijowskiego oraz Lwowa. Młodzi piłkarze grają w barwach polsko-ukraińskiej oferty EURO 2012. Mecze będą przebiegały na trzech stadionach w Kijowie - stadionie im. W. Bannikowa, stadionie "Olimpijskim" oraz na stadionie AWF w Kijowie.

W podgrupach uczestnicy będą współzawodniczyć w systemie kołowym – po 2 spotkania dziennie. Młodzi piłkarze grają po dwie połowy - 25 minut każda i mają przerwę nie większą niż 10 minut. Drużyny, które w grupowych rozgrywkach zdobędą І i ІІ miejsce, stworzą półfinałowe pary. Finał zaplanowano 12 sierpnia na stadionie im. W. Bannikowa.