ME 2012: Decyzja odnośnie miast niebawem

źródło: 90minut.pl / PAP

Do końca przyszłego tygodnia zapadnie decyzja o wyborze czterech polskich miast, w których miałyby się odbywać mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - poinformował w środę szef Sztabu Projektu Euro 2012 Piotr Gawron.

Reklama

Obecnie do roli miast-gospodarzy Euro 2012 kandydują: Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.

- UEFA wymaga, by każdy z kandydatów zgłosił oficjalnie osiem miast, w których odbywać by się miały mecze mistrzostw Europy w 2012 roku. Dlatego Polska i Ukraina zaproponują po cztery miasta - wyjaśnił Piotr Gawron.

Wyboru dokona Sztab i Komitet Wykonawczy ds. Organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 w oparciu o kryteria wskazane przez UEFA w finałowym etapie selekcji. 31 marca minął termin składania przez miasta niezbędnych dokumentów.

- Wszystkie dokumenty już do nas dotarły, choć niektóre oferty wymagają jeszcze drobnych uzupełnień. Obecnie jesteśmy na etapie zapoznawania się z treścią zgłoszeń, a decyzja o wyborze czterech spośród sześciu miast zapadnie do końca przyszłego tygodnia - dodał Gawron.

Wśród kryteriów, które zostaną wzięte pod uwagę będą m.in. informacje dotyczące stadionu i innych kluczowych obiektów w mieście (m.in. dworce, lotniska), ilości miejsc noclegowych w różnej klasy hotelach, infrastruktury drogowej, planu promocyjnego Euro 2012, atrakcyjności turystycznej miast i regionów, doświadczenia w organizacji imprez masowych, w tym sportowych oraz gwarancji finansowych dla realizacji tych projektów. Ważne są także gwarancje gotowości miast do zmiany istniejących już planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyjaśnione sprawy własności gruntów, na którym będą powstawać planowane inwestycje.

- Decydować będą detale, a ostateczna decyzja będzie ekstremalnie trudna. Kontrowersji zapewne nie zabraknie i już widzę gromy, jakie sypią się na głowy dokonujących wyboru. Innego jednak wyjścia nie ma - podkreślił i dodał, że żadne z miast nie jest w jakikolwiek sposób uprzywilejowane.

- Informacje na temat czterech wybranych miast stanowić będą jedną z części dokumentacji zgłoszeniowej wymaganej przez UEFA w finałowym etapie selekcji. Polsko-ukraińska oferta, podobnie jak włoska i chorwacko-węgierska, muszą trafić do UEFA do 31 maja - przypomniał Piotr Gawron.

Szef zespołu PZPN ds. organizacji Euro 2012 Adam Olkowicz poinformował, że w przypadku wyboru polsko-ukraińskiej oferty istnieje możliwość rozgrywania meczów w większej liczbie miast niż osiem.

- Teraz musimy zgłosić osiem, by wszystkie kraje miały równe szanse. Ale jeśli Komitet Wykonawczy UEFA powierzy organizację ME w 2012 Polsce i Ukrainie, będziemy mogli wnioskować o rozegranie ich np. na dziesięciu stadionach, jak działo się to choćby w Portugalii, która jest krajem o wiele mniejszym niż Polska i Ukraina - powiedział Olkowicz.

W listopadzie 2005 roku polsko-ukraińska kandydatura, obok włoskiej i chorwacko-węgierskiej, została zakwalifikowana do finałowego etapu selekcji. Ostateczna prezentacja ofert wszystkich trzech kandydatur przed podejmującym decyzję o wyborze gospodarza ME Komitetem Wykonawczym UEFA odbędzie się 7 grudnia tego roku. Dzień później w tajnym głosowaniu 17 członków Komitetu Wykonawczego podejmie ostateczną decyzję.

Wcześniej, oprócz złożenia dokumentacji wymaganej w finałowym etapie selekcji, w Polsce gościć będą przedstawiciele UEFA, którzy dokonają wizytacji wskazanych miast. UEFA jesienią przeprowadzi także badania opinii publicznej, które wykażą stopień społecznego poparcia dla idei organizacji ME w 2012 roku.

Reklama