Kandydatura Polski i Ukrainy do organizacji ME 2012 zagrożona!

źródło: gazeta.pl / PAP

Władze Kijowa rozważają zmiany w planach architektonicznego zagospodarowania miasta ponieważ budowa centrum handlowo-rozrywkowego w pobliżu Stadionu Olimpijskiego zagraża planom zorganizowania wraz z Polską piłkarskich mistrzostw Europy w 2012.

Reklama

Miasto otrzymało ostrzeżenie, że FIFA nie zgodzi się na przeprowadzanie na wspomnianym stadionie spotkań międzynarodowych ze względu na budowane centrum handlowo-rozrywkowe.

"Pragniemy poinformować, że jeśli problem budowy, która narusza normy bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych nie zostanie rozwiązany, FIFA będzie musiała zabronić przeprowadzania wszelkich spotkań międzynarodowych na tym obiekcie" - głosi oficjalne pismo przesłane przez sekretarza generalnego FIFA Ursa Linsiego.

Ukraińska federacja potwierdza, że otrzymała podobne pismo od władz UEFA. W liście tym pojawia się sugestia, że sprawa ta może zagrozić polsko-ukraińskiej kandydaturze.

Budowa centrum handlowo-rozrywkowego jest kontynuowana mimo sprzeciwu członków parlamentu i zakazu prokuratury. Od dłuższego czasu wstrzymania prac domaga się również prezes ukraińskiej federacji piłkarskiej Hrihorij Surkis. Groził nawet, że na ulicę wyjdą kibice. Zdaniem budowniczych projekt nie narusza żadnych norm bezpieczeństwa.

Stadion Olimpijski został wybudowany w 1923 roku i może pomieścić 84 tysiące widzów. Był wielokrotnie przebudowywany. W 1980 roku rozegrano na nim część spotkań turnieju piłkarskiego podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie.

Reklama