Kraków nie rezygnuje z walki o Euro 2012

źródło: onet.pl; autor: qvist

Władze Krakowa w najbliższych dniach wystąpią do nowego ministra sportu oraz do Polskiego Związku Piłki Nożnej, informując o gotowości miasta do podjęcia się organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Reklama

A do premiera władze skierują prośbę o uwzględnienie Krakowa w planach strategicznych rządu budowy czterech nowych stadionów w Polsce.

"Kraków, chociaż znalazł się na liście rezerwowych miast do organizacji Euro 2012, to jednak czyni usilne starania, by tutaj właśnie, po ewentualnie pozytywnej decyzji UEFA dla Polski i Ukrainy, rozgrywane były mecze mistrzowskie - powiedziała na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Krakowa Stanisława Urbaniak. - Spełniamy większość wymogów UEFA. Stadion Wisły jest w przebudowie i będzie gotowy przed mistrzostwami. Mamy dużą bazę hotelową, rozbudowywane jest lotnisko w Balicach, budujemy nowe drogi oraz obwodnice. A ponadto Kraków jest wielką atrakcją turystyczną, także dla kibiców piłkarskich".

UEFA po wstępnej selekcji zakwalifikowała trzy kandydatury do drugiej fazy eliminacyjnej do organizacji mistrzostw Europy: Włochy, Węgry i Chorwację oraz Polskę i Ukrainę. Ostateczne decyzje zapadną w grudniu przyszłego roku. Natomiast PZPN wytypował cztery miasta, które mogłyby być gospodarzami rozgrywek: Warszawę, Chorzów, Gdańsk i Wrocław. Na liście rezerwowych znalazły się Kraków i Poznań.

Kraków poczuł się urażony zepchnięciem go na listę rezerwowych. Prezydent miasta Jacek Majchrowski napisał list protestacyjny do poprzedniego premiera, ministra sportu i PZPN. Teraz Kraków wystąpi do nowego premiera i nowego ministra sportu, ponawiając swoją ofertą organizacji ME.

"Jeśli dwa państwa organizują mistrzostwa, to UEFA będzie zwracać uwagę także na to, aby miasta, w których będą rozgrywane mecze, nie leżały zbyt daleko od siebie. Stosując tylko to kryterium, Kraków ma znaczną przewagę choćby nad Gdańskiem, bo leży blisko Kijowa oraz innych miast ukraińskich. PZPN do dziś nie potrafił nam odpowiedzieć na pytanie, jakie były kryteria wyboru polskich miast do organizacji mistrzostw" - dodała wiceprezydent.

Kraków co prawda nie ma jeszcze stadionu, na którym mogłyby być rozgrywane mistrzostwa Europy, ale jest on w trakcie budowy. Obiekt Wisły jest przebudowywany i na długo przed 2012 rokiem będzie gotowy.

"Jest już gotowa nowa trybuna południowa na stadionie, a wkrótce rozpoczną się prace przy trybunie północnej, która będzie gotowa do połowy przyszłego roku - poinformował prezes TS Wisła Ludwik Miętta-Mikołajewicz. - Będzie budowany także nowy pawilon medialny. W drugim etapie rozpocznie się przebudowa trybuny wschodniej i zachodniej. Stadion po remoncie pomieści 35 tysięcy widzów, a więc spełni wszystkie wymogi UEFA".

Nie ma jednak pełnego zabezpieczenia finansowego na przebudowę stadionu. Dlatego władze miasta wystąpią w najbliższych dniach do premiera, by uwzględnił Kraków w strategicznych planach rządowych budowy zapowiedzianych czterech stadionów piłkarskich ze środków z budżetu centralnego. Prezydent miasta liczy na dotację na dokończenie modernizacji stadionu Wisły.

Plusem Krakowa jest rozbudowana infrastruktura turystyczna. Pod Wawelem jest 23 tysiące miejsc hotelowych. W najbliższych latach powstanie 38 nowych hoteli. Kraków bez trudności byłby w stanie przyjąć wszystkich gości ME.

Prezydent miasta Krakowa powołał zespół zadaniowy, mający wspierać przygotowania Krakowa do organizacji turnieju ME 2012, w skład którego wchodzą: przedstawiciele miasta, Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, TS Wisła oraz SSA Wisła. Kraków czyni więc usilne starania, by, w przypadku przyznania Polsce i Ukrainie organizacji ME 2012, był jednym z miast, w których rozgrywane byłyby mecze mistrzowskie.

Reklama