Suez Canal Authority Stadium

Pojemność21 000
Kraj Egipt
MiastoIsmailia
Kluby-
Inauguracja 08.09.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 500 mln EGP (26 mln $)
Wykonawca Suez Canal Investment Company

Reklama

Suez Canal Authority Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy Suez Canal Authority Stadium?

Na początku 2019 w Ismailii ruszyła rozbiórka starego Suez Canal Stadium. W miejsce dotychczasowego, 10-tysięcznego obiektu miał powstać zupełnie nowy, większy stadion. Głównym wykonawcą było Suez Canal Investment Company, a inwestycję prowadziła państwowa spółka Suez Canal Authority (SCA) z główną siedzibą w Ismailii, zajmująca się zarządzaniem Kanałem Sueskim. Koszt budowy stadionu wyniósł 500 mln funtów egipskich.

Nowy stadion to główny element rozbudowy kompleksu sportowego należącego do SCA. Jeszcze zanim zaczęto budowę stadionu, wokół rozpoczęła się konstrukcja nowej hali sportowej oraz stadionu z przeznaczeniem do gry w hokeja na trawie. Inwestycje w infrastrukturę sportową to wyraz troski prężnie działającego SCA o swoją społeczną rolę dla regionu i wkład w ogólnonarodowy rozwój obiektów kultury fizycznej.

Arenę planowano oddać do użytku już na początku 2021, ale budowa nieco się przedłużyła, m.in. w związku z pandemią COVID-19. Razem ze stadionem, w jego otoczeniu powstawały kolejne obiekty: małe boiska wielofunkcyjne, parkingi, lądowiska dla helikopterów, a także meczet. Ostatecznie obiekt, wraz z całym kompleksem, zainaugurowano uroczystą ceremonią 8 września 2022, przy okazji wizyty prezydenta Egiptu, Abd al-Fattaha as-Sisiego.

Czym charakteryzuje się Suez Canal Authority Stadium?

Stadion posiada piłkarsko-lekkoatletyczny układ i wyposażony jest w niebieską, tartanową bieżnię z ośmioma torami. Wokół bieżni znajdują się trybuny, podzielone na cztery odseparowane od siebie segmenty, dwa wzdłuż boiska oraz dwa na łukach. Na łukach umieszczone zostały dwa telebimy, a poza trybunami, w okolicach narożników, stanęły cztery maszty oświetleniowe. Boisko posiada nawierzchnię hybrydową.

Trybuna główna z lożami (w tym ekskluzywną lożą prezydencką wyposażoną w kuloodporne szyby), miejscami VIP i zapleczem mieści się po stronie zachodniej. Jako jedyna posiada ona zadaszenie, które kryje górną część widowni. Trybuna po przeciwległej stronie jest nieco niższa od pozostałych.

Pojemność trybun wynosi 21 000 widzów. Widownię wyposażono w plastikowe krzesełka z oparciami, układające się w mozaikę złożoną z kolorów: białego, jasnoniebieskiego i ciemnoniebieskiego. Dodatkowo na trybunie wschodniej z żółtych krzesełek powstał napis „SCAS” w alfabecie łacińskim (skrót od Suez Canal Authority Stadium). Obiekt posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W zapleczu trybuny głównej znajdują się cztery szatnie dla zawodników (dzięki czemu możliwe jest rozgrywanie na stadionie dwóch następujących po sobie spotkań), do których dyspozycji jest sauna czy jacuzzi. Ponadto obiekt posiada pomieszczenia dla sędziów, infrastrukturę VAR, miejsca dla prasy i kabiny komentatorskie, salę konferencyjną, restauracje, część administracyjną, a także hotel ukierunkowany na goszczenie młodych piłkarzy, siłownię oraz pomieszczenia medyczne.

Stadion jest głównym elementem centrum sportowego należącego do SCA. Centrum znajduje się we wschodniej części Ismailii, blisko kompleksu hoteli położonego nad Jeziorem Krokodyli. W otoczeniu stadionu znajduje się otwarty kompleks basenowy, hala sportowa na 2300 widzów, stadion z boiskiem do hokeja na trawie, boiska treningowe, małe boiska wielofunkcyjne, a także meczet, parkingi i lądowiska dla helikopterów.

Jakim celom służy Suez Canal Authority Stadium?

Obiekt spełnia wysokie standardy, zgodne z wymogami krajowej federacji piłkarskiej, CAF oraz FIFA. Możliwa jest na nim organizacja meczów rangi międzynarodowej. Cały kompleks stwarza warunki do zgrupowań reprezentacji, klubów czy drużyn młodzieżowych.

Możliwe, że w przyszłości stałym gospodarzem stadionu będzie drużyna El Qanah FC, choć póki co, po otwarciu stadionu, II-ligowy zespół pozostał na swoim kameralnym stadionie położonym w sąsiedztwie kompleksu. Na przełomie lutego i marca 2023 stadion był natomiast jedną z aren Pucharu Narodów Afryki do lat 20. Obiekt wymieniany był również jako część niedoszłej kandydatury Grecji, Egiptu i Arabii Saudyjskiej na organizację mistrzostw świata w 2030.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023