Estádio do Dragão - Stadion Smoka nowym domem FC Porto
12 października 1999. Do Portugalii dociera wspaniała wiadomość. To ten kraj będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w 2004 roku. Aby jednak mógł gościć drużyny z całej Europy, w państwie muszą zajść wielkie zmiany. Na pierwszy ogień idą stadiony.
Pożegnanie z Estadio das Antas
Jasne było, że wiele klubów porzuci swoje stare areny na rzecz nowych. Tak było w przypadku FC Porto. Od 1952 roku klub rozgrywał swoje mecze na Estadio as Antas. Obiekt ten w roku 1986 został przebudowany (usunięto bieżnię lekkoatletyczną, a jego pojemność wzrosła do 90 tyś miejsc). Do kolejnej modernizacji doszło w roku 1997, od kiedy na stadionie znajdowały się już tylko miejsca siedzące (pojemność stadionu zmalała do ok. 48 tyś). Ostateczne pożegnanie z wysłużonym stadionem Porto miało miejsce 24 stycznia 2004 roku. To tu rodziły się wspaniałe sukcesy Smoków.
FC Porto - klub z historią
Futbol Clube do Porto został założony w 1893 roku. Barwy klubowe to niebieski i biały. W drużynie tej grało i gra wielu znanych piłkarzy m.in. Deco, Fernando Couto, Zlatko Zahović czy polak - Józef Młynarczyk. FC Porto wielokrotnie sięgało po tytuł mistrza kraju i wygrywało Puchar Interkontynentalny czy Puchar Portugalii. Jednak wielkie sukcesy Dragães mieli dopiero przed sobą.
Nowy stadion - nowa era
Oficjalna inauguracja nowego obiektu miała miejsce 16. listopada 2003 roku. W meczu otwarcia FC Porto pokonało 2:0 FC Barcelonę. Było jasne, że w klubie rozpoczęła się nowa era pod względem piłkarskim. W sezonie 2002/2003 drużyna pod wodzą Jose Mourinho miała szanse po raz pierwszy sięgnąć po puchar UEFA. W finale pokonała 3-2 Celtic Glasgow i zapoczątkowała nową erę Smoków. Już po roku w sezonie 2003/2004 FC Porto zaczęło mierzyć w wyższe cele - sięgnąć po raz drugi po tytuł najlepszej drużyny Europy i dopięła swego. 26. maja na Arena auf Schalke w Gelsenkirchen ekipa wygrała Ligę Mistrzów.
Estádio do Dragão
Wróćmy jednak do głównego wątku tej publikacji - Estádio do Dragão, które wzięło swoją nazwę od grupy kibiców FC Porto, jak i przydomku samej drużyny, określanej mianem smoków. A więc w przetłumaczeniu na język polski obiekt nosi nazwę Stadionu Smoka.
Obiekt w Porto jest zaliczany do najnowocześniejszych na świecie, toteż otrzymał od UEFA pięć gwiazdek na pięć możliwych w specjalnej klasyfikacji. Oznacza to, że mogą rozgrywać się na nim mecze najwyższej rangi, takie jak Mistrzostwa Świata czy finał Ligi Mistrzów. Stadion ma pojemność 50 948 widzów, został zaprojektowany przez Manuela Salgado i Jorge Estrigę, oraz wybudowany przez Grupo Amorim kosztem 97 755 318 €;. Obiekt ten oświetla 220 projektorów o mocy 1600 luksów. Nie posiada on bieżni lekkoatletycznej, a dwie trybuny wzdłuż boiska są dwupiętrowe. Na Stadionie Smoka znajdują się dwa telebimy o powierzchni 48 m2. Jest on położony około 3,5 km od centrum Porto.
Estádio do Dragao to jeden z niewielu obiektów - ideałów. Wspaniale połączono tu funkcjonalność z nowoczesnością. Na każdym zdjęciu stadion ten prezentuje się wprost idealnie, dzięki czemu może śmiało konkurować z często większymi i bardziej efektownymi obiektami z całego świata!