Amsterdam ArenA

autor: Grzegorz Kaliciak

Stadion Ajaksu to jeden z najnowocześniejszych obiektów piłkarskich na świecie. Jego budowę eksperci ds. zarządzania arenami sportowymi uznają za punkt przełomowy. To pierwszy obiekt, na którym mecze piłkarskie nie stanowią nawet połowy organizowanych imprez. I to mimo stałego użytkowania przez jeden z największych holenderskich klubów.

Jego budowa po kilku latach planowania rozpoczęła się 14. kwietnia 1993 roku, a została ukończona 3 lata później, 10. marca 1996. Koszt budowy wyniósł 250 milionów guldenów, z czego 30 milionów wyłożył klub. W zamian użytkuje on salę treningową, szatnie, gabinet odnowy oraz pomieszczenia administracji klubu. Materiały zużyte na budowę to 4 000 ton stali i 70 000 m3 betonu. Stadion zajmuje powierzchnię 35 000m2, jego wysokość wynosi 75m, długość 235m, a szerokość 180m.

ArenA posiada rozsuwany dach, który jest znakiem charakterystycznym oraz największą atrakcją tego obiektu, jedno otwarcie kosztuje w przybliżeniu 20 000 DM i trwa ok. 20 minut. Pod murawą znajduje się dwupoziomowy parking, który pomieści 2600 samochodów, obok stadionu mieści się drugi parking na 8 500 aut. ArenA ma również dwa duże ekrany, na których kibice mogą oglądać powtórki z meczu, wywiady oraz inne atrakcje. Na terenie obiektu znajduje się także 750 toalet, 50 barów, restauracje, kawiarenki, studio telewizyjne, biura, sklep kibica, muzeum oraz sauna. Na stadion można się dostać przez 65 wejść.

ArenA mieści 51 628 widzów. Jest tam 4200 miejsc dla akcjonariuszy, 202 dla VIP-ów, 216 dla dziennikarzy, 68 dla niepełnosprawnych, 100 dla członków rodzin piłkarzy. Trybuny są dwupoziomowe, kryte dachem i okalają cale boisko. W górnej części może zasiąść ok. 28 000 sympatyków futbolu, a w dolnej ok. 22 000, wszystkie miejsca to barwne, plastikowe krzesełka.

Swoją wielofunkcyjność obiekt zawdzięcza między innymi stratyfikacji widowni. Zależnie od zasobności portfela goście mogą kupić bilet na miejsce o wyższym standardzie (jest ich 1564) lub wynająć jedną z lóż. I tu jest w czym wybierać, ponieważ obiekt dysponuje 54 tzw. skyboksami, z których imprezy może oglądać po 10 osób. Do tego dochodzi 8 dwukrotnie większych lóż oraz 12 nieco inaczej zaaranżowanych pokoi z widokiem na murawę. Jest też taras dla 200 osób, a poza zasięgiem nawet najbogatszych pozostaje jedynie 40-osobowa loża królewska.

Mimo efektywnego zarządzania i bardzo dużych zysków, ArenA ma swoje problemy. Największym z nich jest trawa. Murawa poprzez ograniczony dostęp światła oraz powietrza i przez wydobywające się z podziemnych parkingów spaliny, szybko się psuje i musi być często zmieniana. ArenA jest wyposażona w wentylator dostarczający powietrze, są również prowadzone badania nad uzyskaniem najlepszego gatunku trawy, który w tych ekstremalnych warunkach mógłby najlepiej rosnąc.

Przy okazji kandydatury Belgii i Holandii do organizacji Mistrzostw Świata 2018 pojawiła się wizja rozbudowy stadionu. Jego pojemność poprzez powiększenie trybun za bramkami i podniesienie dachu w tych strefach miałaby wynieść ok. 65 200 miejsc. W planie jest też zniwelowanie negatywnego wpływu na środowisko. Produkcja CO2 miałaby mieć zerowy bilans poprzez programy utylizacji odpadów oraz instalację na obiekcie turbin wiatrowych, które zapewniałyby ekologiczną energię.