Francja: Miasto Poissy oficjalnie zgłasza gotowość budowy stadionu PSG
źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki
PSG coraz wyraźniej oddala się od Parc des Princes. Miasto Poissy oficjalnie potwierdziło chęć zbudowania nowego stadionu. Władze lokalne, wspierane przez departament Yvelines, przedstawiają konkretną propozycję.
Reklama
Poissy wkracza do gry
O tym, że PSG planuje opuścić swój historyczny dom, mówi się od wielu miesięcy. Powodem jest zdecydowana odmowa sprzedaży Parc des Princes przez władze Paryża. Burmistrz Anne Hidalgo powtórzyła ostatnio, że choć możliwa jest rozbudowa stadionu, jego sprzedaż pozostaje wykluczona. Dla katarskich właścicieli PSG to sygnał do działania – klub potrzebuje nowoczesnego, większego obiektu, by dalej się rozwijać.
Poissy, oddalone o ok. 30 kilometrów na zachód od stolicy Francji, nie tylko zgłosiło swoją kandydaturę, ale też zaprezentowało konkretną propozycję. Na terenach należących do koncernu motoryzacyjnego Stellantis mogłaby powstać arena z miejscami dla około 90 tysięcy widzów. Koszt takiego stadionu szacuje się na ponad 1 mld €.
Pierre Bédier, przewodniczący rady departamentu Yvelines, podkreśla, że wielkie PSG potrzebuje wielkiego stadionu
. Choć sam przyznaje, że opuszczenie Parc des Princes to złamane serce
, uważa, że taka decyzja jest niezbędna, jeśli klub chce dorównać Realowi Madryt czy Barcelonie.
© Chabe01 (CC BY-SA 4.0)
Wspólny interes PSG i Stellantis
Poissy już teraz pełni ważną rolę w infrastrukturze PSG – znajduje się tam oficjalne centrum treningowe klubu. Budowa stadionu na terenie Stellantis miałaby przynieść korzyści wszystkim stronom. Bédier wskazuje, że koncern motoryzacyjny mógłby skorzystać na zagęszczeniu zabudowy, sprzedając część gruntów, a uzyskane środki zainwestować w rozwój zakładów w Poissy. Dla klubu oznaczałoby to nowy, nowoczesny stadion, a dla miasta – rozwój turystyki, gastronomii i zatrudnienia.
Jednym z argumentów krytyków projektu w Poissy jest odległość od centrum Paryża. Władze lokalne odpowiadają, że czas dojazdu nie byłby dłuższy niż obecnie do Parc des Princes – szczególnie dla kibiców ze wschodnich dzielnic miasta czy okolic Saint-Germain. Do dyspozycji pozostają linie RER A i E oraz budowany tramwaj T13, który ma połączyć ważne punkty regionu Île-de-France.
© DarDarCH (CC BY-SA 4.0)
Są też inne kandydatury
W walce o przyjęcie nowego stadionu PSG pozostają jeszcze dwa inne miasta: Ris-Orangis, na południe od Paryża, i Massy, na południowy zachód od stolicy, oba położone w departamencie Essonne. Według Le Parisien Massy rozważa budowę stadionu na terenie ZAC des Tuileries. Przewodniczący rady departamentu Essonne, François Durovray, popiera oba projekty i aktywnie promuje lokalne kandydatury.
Reklama