Włochy: Miasto wprowadza zmiany w projekcie modernizacji Stadio Carlo Castellani

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Miasto wprowadza zmiany w projekcie modernizacji Stadio Carlo Castellani „Chcemy, aby nowy stadion powstał, ale w odpowiedni sposób" - powiedział burmistrz Empoli, Alessio Mantellassi, ogłaszając propozycje zmian w projekcie przedstawionym przez Empoli FC.

Reklama

Propozycje zmian zostały poprzedzone długim dialogiem ze społecznością

Od czasu zaprezentowania projektu w lipcu 2024 roku, w związku z jego wpływem na urbanistykę, społeczeństwo i środowisko, powstały komitety obywatelskie, a gmina zorganizowała długi proces konsultacji społecznych. To właśnie te spotkania, rozmowy z przedsiębiorcami, środowiskiem sportowym i liczne otrzymane opinie zaowocowały propozycjami zmian, które obecnie administracja przedstawia w nowym etapie negocjacji. Decyzja ta została zatwierdzona przez urzędników 15 stycznia.

Burmistrz miasta zapewnił, że w poprzednich miesiącach przeprowadzone zostały dokładne analizy każdej możliwości finansowania projektu, uwzględniając także to, co zostało omówione podczas spotkań w ramach programu StadioInsieme. Opracowano dokument podsumowujący, który Empoli FC musi teraz przeanalizować i dostosować do swojej propozycji. Zdaniem władz miasta, proponowane zmiany sprawią, że projekt stanie się bardziej zintegrowany z miastem i odpowie na wiele zgłoszonych uwag.

Projekt Stadio Carlo Castellani© Empoli FC

Zwrócono uwagę na kilka głównych kwestii

Uwzględniając ogólną wykonalność ekonomiczną projektu, zaproponowano poprawki, które obejmują ulepszenie infrastruktury drogowej, rozwój oferty sportowej, zwiększenie liczby miejsc parkingowych oraz lepszą ochronę dzielnicy. Administracja wyraziła przekonanie, że możliwe jest osiągnięcie porozumienia, które zadowoli wszystkie strony, zwłaszcza że władze miasta wysłuchały 250 osób podczas 90 dni spotkań. Podkreślono również, że działania będą kontynuowane z pełnym zaangażowaniem, dla dobra całego Empoli.

Część tych punktów, szczegółowo przedstawionych przez administrację, została poruszona przez Komitet Serravalle, który zwrócił uwagę na kwestie związane z halą sportową i infrastrukturą drogową, oraz przez komitet stadion tak, ale nie w tej formie, który właśnie niedawno zakończył swoje spotkania z urzędnikami, ponownie podkreślając swoje zastrzeżenia.

Cel: równowaga ekonomiczno-finansowa projektu

Po podziękowaniu mieszkańcom za udział w procesie partycypacyjnym burmistrz Alessio Mantellassi wyjaśnił, że zebrano główne sugestie uczestników, dodano oceny administracji, a następnie czterech dyrektorów gminnych szczegółowo przeanalizowało propozycję i wskazało obszary wymagające modernizacji. W ramach przygotowań do wstępnej Konferencji Usług, której data jeszcze nie została ustalona, administracja podjęła działania, by być gotową na rozpoczęcie procedury. W dokumencie, jak zaznaczył Mantellassi, podkreślono, że propozycja Empoli FC będzie musiała zostać zweryfikowana pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami.

W uchwale uznano za słuszne, aby w obrębie Stadio Castellani powstały przestrzenie przeznaczone na biura, audytorium, lokale sąsiedzkie oraz średniej wielkości obiekt handlowy. Wszystko to ma na celu osiągnięcie równowagi ekonomiczno-finansowej projektu oraz zwiększenie wartości obszaru pod względem społecznym, zatrudnienia i ekonomii. Niemniej administracja popiera postulat z procesu partycypacyjnego dotyczący zmniejszenia liczby planowanych lokali sąsiedzkich z 23.

Projekt Stadio Carlo Castellani© Empoli FC

Miasto chce oddać teren mieszkańcom

Administracja negatywnie oceniła natomiast możliwość budowy obiektu turystyczno-rekreacyjnego na obszarze pomocniczym. Zamiast tego preferuje przeznaczenie tego terenu na przestrzeń publiczną dla działań społecznych i/lub zieleń publiczną. Jednocześnie zapowiedziano jednak także gotowość rozważenia alternatywnych lokalizacji na terenie publicznym dla inwestycji takich jak hotel lub inne obiekty zapewniające stabilność ekonomiczną projektu.

Mantellassi podkreślił, że przekształcenie tego obszaru w przestrzeń publiczną dostępną dla mieszkańców Empoli to ważny krok. Planowane jest także zachowanie obecnego obszar targu tygodniowego wokół stadionu, z możliwością reorganizacji rozmieszczenia stoisk w sposób korzystny dla handlowców, mieszkańców i odwiedzających. Zapowiedziano dodatkowe spotkanie z przedstawicielami tej branży w celu uzgodnienia szczegółów.

Z kolei na obszarze między torowiskiem a parkingiem przy via della Maratona gmina domaga się utworzenia strefy sportowej, w szczególności placu do street basketu. Wniosek o rozwój sportu na świeżym powietrzu pojawił się podczas procesu partycypacyjnego.

Projekt Stadio Carlo Castellani© Empoli FC

Jakie wyzwania i obowiązki stoją przed Empoli FC?

Ponadto gmina zamierza zobowiązać Empoli FC do pokrycia kosztów finansowych pięciu inwestycji, które obejmują głównie infrastrukturę drogową (budowę ronda oraz remont mostu i parkingu), a także modernizację hali PalAramini. Do obowiązków klubu ma także należeć uiszczanie rocznego czynszu oraz wszelkich podatków, w tym lokalnych, związanych z częściami stadionu przeznaczonymi na działalność handlową i biurową.

Gmina żąda również, aby do czasu zakończenia budowy Empoli FC współpracowało przy ustaleniu harmonogramu spotkań z władzami w celu monitorowania postępu prac, minimalizacji uciążliwości oraz stworzenia grupy roboczej do zarządzania kwestiami związanymi z targiem. Kierownikiem projektu została wyznaczona Roberta Scardigli, dyrektor ds. robót publicznych i majątku.

Reklama