Czechy: Praga doczeka się trzech nowych stadionów
źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki
Praskie kluby wkraczają w nowy etap inwestycji w infrastrukturę sportową. Sparta, Bohemians i Slavia szykują się do realizacji ambitnych projektów, które zmienią oblicze piłki nożnej w stolicy Czech.
Reklama
Przenosiny i wizualizacja przyszłości
Przenosiny piłki nożnej Sparty Praga z Letnej do Strahova to temat, który od dawna budzi zainteresowanie kibiców. Chociaż prace nad projektem wciąż trwają, klub zapowiada, że w ciągu trzech lat powinny powstać pierwsze konkretne wizualizacje oraz projekt, który umożliwi opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.
Wierzymy, że w ciągu trzech lat możemy mieć konkretny projekt, który jest pierwszym krokiem do sporządzenia dokumentacji projektowej do pozwolenia na budowę
– wyjaśnił Tomáš Křivda, dyrektor generalny Sparty, w rozmowie opublikowanej na stronie internetowej klubu.
Planowana inwestycja na Strahovie nie kończy się na budowie głównego stadionu. Sparta planuje również wzniesienie mniejszego obiektu, który pomieści 5 tys widzów i będzie służył męskiej drużynie B oraz kobiecej drużynie A. Jednocześnie klub zamierza rozwijać infrastrukturę piłkarską dla młodych talentów. W dzielnicy Prosek ma powstać akademia dedykowana młodym zawodniczkom. Celem jest ukończenie tych projektów w ciągu trzech do pięciu lat
– dodał Křivda.
© philmensch | Velký strahovský stadion
Ambitny projekt w Strahovie
Główny stadion na Strahovie, mający pomieścić do 35 tysięcy widzów, powstanie na miejscu obecnego Stadionu Evžena Rošickieho, w bliskim sąsiedztwie młodzieżowego centrum treningowego Sparty. Klub zapowiada, że prace nad tym projektem rozpoczną się od konkursu architektonicznego, którego wyniki będą podstawą do stworzenia wizualizacji obiektu.
Stadion, który ma stać się największym obiektem tego typu w Czechach, planowany jest jako miejsce o szerokim zakresie funkcjonalności. Oprócz areny meczowej znajdą się tam strefa kibica, duży sklep dla fanów oraz muzeum klubu.
Budowa stadionu na Strahovie to długoterminowy projekt. Arena ma zostać ukończona nie później niż w 2035 roku, a pierwsze prace budowlane ruszą do 2030 roku. Sparta zobowiązała się do płacenia Czeskiemu Związkowi Piłki Nożnej - właścicielowi gruntu - wynagrodzenia budowlanego za 30-letnią dzierżawę. Szacowane koszty, uwzględniające inflację, wynoszą 1,784 mld koron czeskich (71 mln €).
© Grenzenlos Groundhopping | Stadion Evžena Rošického
Bohemians i Slavia z własnymi projektami
Nie tylko Sparta inwestuje w rozwój stadionowej infrastruktury. Bohemians planują przebudowę swojego obiektu, na którego potocznie mówi się Ďolíček. Nowy stadion ma mieć podstawową pojemność 7 795 miejsc, z możliwością zwiększenia do 9,5 tysiąca dzięki bezpiecznym miejscom stojącym. Nowy stadion zostanie zamknięty trybunami z każdej ze stron. Przebudowa ma rozpocząć się pod koniec 2025 roku i może zostać ukończona w ciągu pięciu lat.
Również Slavia rozważa rozbudowę swojego Stadionu Eden lub budowę zupełnie nowego obiektu, który mógłby pomieścić ponad 30 tysięcy widzów.
© Antykwariat Sportowy | Ďolíček Stadion
Reklama