Włochy: Nowy stadion w Arezzo. Stadio Comunale przejdzie do historii
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Arezzo Calcio przygotowuje Docfap (dokument wykonalności) dotyczący nowego stadionu, którego opracowanie okazało się bardziej złożone, niż oczekiwano. Z tego powodu przedstawienie dokumentów Urzędowi zostało kilkakrotnie przesunięte w czasie. Wydarzy się to jednak najprawdopodobniej już w najbliższych dniach lub tygodniach.
Reklama
Nadszedł jego czas
Obecny stadion Arezzo został zaprojektowany przez architekta Norberto Carliniego i inżyniera Nedo Mori, a jego inauguracja miała miejsce 24 września 1961 roku. Zastąpił on wówczas Stadio Giuseppe Mancini, który znajdował się w Campo di Marte. Na przestrzeni lat przeszedł kilka modernizacji. W 2004 roku stary południowy łuk, oddalony od boiska i posiadający kilka stopni, został zastąpiony nową, znacznie większą trybuną położona blisko boiska.
Zawsze ceniony za jakość murawy stadion musiał stopniowo dostosowywać się do zmieniających się przepisów, które miały wpływ na dach, schody, siedzenia, system oświetlenia, wejścia i kasy biletowe. Teraz jednak przyszedł czas na zupełnie nowy obiekt. Nadszedł też czas, aby poznać konkretną jakość w grach online. Kasyna z największym RTP znajdziesz na esportnow.pl.
Kilka zmian
Ostatnie spotkanie z burmistrzem Alessandro Ghinellim i administracją odbyło kilka tygodni temu, przy deklarowanym zadowoleniu stron. Prace nad dokumentami trwają długo, a pierwotny projekt, który prezydent Guglielmo Manzo zilustrował na początku roku podczas wieczoru w teatrze Pietro Aretino, zostanie znacznie zmodyfikowany.
Projekt stworzony przez firmę M28Studio z Rzymu, zakłada budowę obiektu o łącznej pojemności około 12 140 miejsc. Wszystkie obecne sektory Stadio Comunale zostałyby zburzone, z wyjątkiem zadaszonej trybuny, podczas gdy toczą się dyskusje na temat wieży, która miała zostać zbudowana pomiędzy Curva Nord i Marathon. Ten element architektoniczny może jednak zostać usunięty z ostatecznego projektu.
Zmniejszono także powierzchnię przeznaczoną na cele komercyjne: z 12 000 m2. do nieco 1000, aby nie trafić pod lupę władz regionalnych i nie wydłużać biurokratycznego procesu. Od 1 stycznia 2023 roku, wraz z wejściem w życie tzw. ustawy stadionowej
, ogólny obraz nieco się poprawił.
Łatwiejsza droga?
Dekret Legislacyjny nr 38/2021 przewiduje m.in. możliwość nieodpłatnego przekazywania klubom na okres 99 lat prawa do budynku w celu modernizacji lub całkowitej przebudowy obiektów. Uproszczono także proces administracyjny, także dzięki zmniejszeniu ograniczeń środowiskowych i krajobrazowych Całkowitą kwotę inwestycji, która ma być sfinansowana z kapitału prywatnego i pożyczek bankowych, oszacowano początkowo na 22 – 28 mln €. Ostatecznie kwota ta została jednak zmniejszona do 15 – 18 mln €.
Prace w najlepszym przypadku rozpoczną się dopiero latem 2025 roku. Rozbiórka, porządkowanie terenu i całkowita przebudowa stadionu mają potrwać około 3 lata.
Reklama