Czeladź: Niezwykły projekt stadionu nawiązujący do górniczej historii dzielnicy

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Czeladź: Niezwykły projekt stadionu nawiązujący do górniczej historii dzielnicy Miasto opublikowało ambitny projekt w dzielnicy Piaski, który miałby służyć piłkarzom tamtejszego Górnika oraz integrować całą społeczność. Wizualizacja obiektu, który zastąpiłby wysłużony stadion przy ulicy Mickiewicza jest imponująca szczególnie przez jeden element, nawiązujący do górniczej historii dzielnicy.

Reklama

Historia przeplatana nowoczesnością

W planach jest wybudowanie stadionu na 800 miejsc siedzących. Zachowana zostanie betonowa trybuna, którą nasi przodkowie budowali w czynie społecznym. To będzie symbol oddania im hołdu i czci - czytamy na oficjalnym profilu Górnika Piaski na Facebooku. Dodatkowo, na obiekcie znalazłyby się także dwa sektory stojące dla kibiców gości i gospodarzy. Ma powstać także piętrowy budynek klubowy. Na parterze znajdą się szatnie piłkarskie, sala odnowy biologicznej oraz sala do przygotowań motorycznych składająca się ze specjalistycznej siłowni dedykowanej piłkarzom. Na piętrze budynku klubowego ulokowana zostanie natomiast sala konferencyjna na 116 miejsc, która miałaby służyć całej dzielnicy. Poza stadionem w tym miejscu powstać ma także boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią.

Najciekawszym elementem projektu z pewnością jest charakterystyczna wieża przypominająca szyb wyciągowy kopalni działającej w dzielnicy w latach 1858-1996. W niej znalazłoby się stanowisko spikera.

Projekt stadionu Górnika Piaski© Górnik Piaski

Szukają źródeł finansowania

Jak prognozują władze miasta, modernizacja stadionu może kosztować nawet 20 mln złotych, dlatego prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pozostało nam tylko szukać pieniędzy. Źródeł potencjalnie jest dużo, miasto ma ogromne doświadczenia i wiele pozytywnych działań związanych z poszukiwaniem środków zewnętrznych. Ufam, że i na ten stadion znajdziemy pieniądze i w tej kadencji go zrewitalizujemy – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi, cytowany przez TVS.

Myśmy nie mogli sobie wyobrazić lepszego momentu na 100-lecie, niż taki piękny projekt nowego stadionu, obiektu Górnika Piaski. [...] Cieszymy się że ten nowy projekt stadionu zawiera bardzo dużo elementów górniczych, które przypominają o tym, czym jest DNA dzielnicy Piaski. A dzielnica Piaski nie powstałaby, gdyby nie górnictwo. – mówi Paweł Cyz, wiceprezes Górnika Piaski.

Budowa obecnego stadionu Górnika Piaski rozpoczęła się w 1934 roku. Obecnie obiekt ma pojemność 1000 miejsc, z czego tylko 237 jest siedzących.

Projekt stadionu Górnika Piaski© Górnik Piaski

Reklama