Słowacja: Prešov chce zmniejszyć koszty budowy stadionu na młodzieżowe Euro
źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki
W Prešovie kontynuowane są prace nad budową stadionu piłkarskiego Futbal Tatran Aréna (FTA). Mimo postępującej budowy, miasto stara się znaleźć sposoby na obniżenie kosztów, które wzrosły o 1,5 miliona euro. Prace mają zakończyć się do lutego 2025 roku, aby stadion był gotowy na Mistrzostwa Europy do lat 21.
Reklama
Opóźniona budowa…
Obiekt w Preszowie został oddany do użytku w 1899 roku, co czyniło go najstarszym stadionem w kraju. W 2017 roku pojawiły się plany budowy nowej areny, a wybudowanie planowało w ciągu najbliższych dwóch lat. Przyznaję, że nie udało się tego zrobić. Oczywiście nałożyło się na to jeszcze kilka innych czynników, czy był to COVID-19, kryzys, drogie materiały i wszystko, co się z tym wiązało
- powiedział w rozmowie z portalem Šport.sk Milan Majerský, przewodniczący kraju preszowskiego.
Igrzyska Olimpijskie właśnie trwają, ale nie interesują one tylu fanów piłki nożnej, co Euro. Rozgrywki ligowe w Europie Środkowej, jak na Słowacji, właśnie się rozpoczynają, ale na te najbardziej oczekiwane trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Jednak jeśli chodzi o rozrywkę online, nie trzeba czekać. Zobacz gdzie zagrać, aby otrzymać natychmiastowe wypłaty, zwłaszcza, że strona oferuje również najlepsze bonusy.
Inwestycja ruszyła jednak w lipcu 2023 roku. W miejscu starego obiektu powstaje obecnie Futbal Tatran Aréna (FTA). Stadion o pojemności 6 500 miejsc ma spełniać kryteria trzeciej kategorii UEFA. Ma być także jednym z obiektów, na których w 2025 roku odbędą się Mistrzostwa Europy U-21. Jedynym zagrożeniem na ten moment są ewentualne opóźnienia w budowie stadionu, ponieważ jeżeli FTA chce być areną zmagań młodzieżowych mistrzostw, to cała inwestycja musi zostać ukończona do lutego 2025 roku.
© Tlačová agentúra | Projekt Tatran Aréna
… która drożeje
Niestety już na ten moment wiadomo, że sam koszt budowy wzrośnie. I nie będą to małe pieniądze, gdyż szacowany wzrost jest na 1.5 mln €. Podczas prac budowlanych natrafiono na mieszaninę żużlu z ziemią, co wymusiło dodatkowe prace wyburzeniowe. Miasto stara się teraz odzyskać część kosztów w drodze sądowej od wykonawcy, który według nich nie wykonał odpowiednich prac opłaconych przez poprzednie władze.
Dodatkowo okazuje się, że dokumentacja projektowa miała bardzo dużo błędów. Zła jakość projektowej dokumentacji doprowadziła do konieczności całkowitej wymiany podłoża pod parkingiem na ulicy Čapajevovej. Miasto zdecydowało się na kosztowną, ale długoterminowo ekonomiczną inwestycję w oświetlenie LED, które charakteryzuje się dłuższą żywotnością, mniejszym zużyciem energii oraz niższymi kosztami utrzymania. Przewiduje się, że zwrot z tej inwestycji nastąpi w ciągu dziesięciu lat, a o wszystkim poinformował rzecznik miasta Presov, Michal Hudák.
Pomimo wyzwań, Prešov stara się kontrolować koszty i skutecznie zarządzać projektem. Prace wykończeniowe są w toku, a miasto oczekuje, że odbiory techniczne rozpoczną się jesienią i zakończą wiosną przyszłego roku.
© Tlačová agentúra | Projekt Tatran Aréna
Reklama