Poznań: Znamy koszt modernizacji „Ogródka”. Zdążą do sezonu 2025/26?
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Ponad 20 parlamentarzystów podpisało się pod listem poparcia dla Warty Poznań, w którym apelują o wsparcie w wysiłkach na rzecz powrotu do Poznania. Opracowano już także koncepcję stadionu, który ma powstać przy Drodze Dębińskiej.
Reklama
„Drobny” remont
Warta Poznań ma czas tylko do końca obecnego sezonu piłkarskiej Betclic 1. Ligi na powrót na stałe do gry w Poznaniu. Drużyna mecze domowe warunkowo rozgrywa na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim, jednak Komisja Licencyjna PZPN zgodziła się na takie rozwiązanie tylko do końca czerwca 2025 roku.
Z tego względu niezbędna dokumentacja z pozwoleniem na budowę musi zostać przygotowana i zaakceptowana do grudnia, aby na wiosnę 2025 roku można było rozpocząć prace. Jak wyjaśniają przedstawiciele klubu, czasu powinno wystarczyć, bowiem wiele rzeczy ma charakter nie budowy, a jedynie remontu.
Szukają finansowania
Inwestycja w dużej części obejmuje modernizację istniejącej infrastruktury przy Drodze Dębińskiej. Prace mają objąć m. in. wykonanie dróg pożarowych, parkingów oraz dróg dojazdowych. Pod jedną z trybun ma też powstać budynek modułowy z pełnym zapleczem szatniowo-socjalnym, salą konferencyjną, pokojem sędziów oraz przestrzenią dla gości VIP. Inwestycja warta 15 mln zł ma zostać sfinansowana ze środków centralnych oraz z budżetu miasta. Bartosz Zawieja, poznański poseł z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że nawet 50% tej kwoty może być pokrytych z kasy państwowej.
© Sebastian Spychała, Stadiony.net
„Ta koncepcja została już przedstawiona w Poznańskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, przede wszystkim jeżeli chodzi o czas, w jakim wykonaliśmy projekt” - oznajmił członek zarządu Warty, Maciej Wojdyło.
Oficjalne poparcie polityków
W sprawę zaangażowali się poznańscy parlamentarzyści, którzy wystosowali list poparcia dla Warty Poznań. Wśród parlamentarzystów, którzy podpisali się pod tym listem są między innymi Tomasz Zimoch, Paweł Papke, Rafał Siemaszko oraz Apoloniusz Tajner. „Zwracamy się z prośbą do wszystkich zaangażowanych stron o wsparcie Warty Poznań, w jej powrocie do stolicy Wielkopolski. Ten niezwykle zasłużony klub, który powstał w czasie zaborów, piłkarski mistrz Polski z 1929 roku i 1947 roku stał się klubem, dla którego aktualnie nie ma miejsca w Poznaniu. By kontynuować działalność, korzysta z przychylności samorządu w Grodzisku Wielkopolskim.” Tak brzmi pierwszy akapit listu, odczytanego przez Bartosza Zawieję. O postępie prac, klub będzie informować na bieżąco - raz w miesiącu.
Reklama