Anglia: Nowy stadion dla Luton możliwy dzięki zmianie biegu rzeki
źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki
Kluby piłkarskie stawiają czoła różnym problemom. Wymiana murawy, przebudowa trybun czy remont budynków klubowych to najczęstsze wyzwania. Klub z centralnej Anglii, aby móc rozpocząć budowę stadionu, będzie musiał zmierzyć się z przyrodą, zmieniając naturalny bieg rzeki Lea.
Reklama
Nietypowy kłopot
Nowy stadion Luton Town ma powstać w rejonie Power Court, w centrum miasta, w doskonałej lokalizacji komunikacyjnej. Tereny zajmowane dotąd przez budynki przemysłowe zostały wyrównane w 2015 roku w ramach rewitalizacji, a klub liczy, że jej częścią będzie właśnie stadion dla ok. 23 tys. widzów. Jednak pojawił się problem, z którym musi zmierzyć się klub, który spada do Championship. Aby móc ruszyć z budową, najpierw trzeba zmienić bieg rzeki przepływającej przez centrum miasta.
Zgodnie z dokumentami planistycznymi przedłożonymi radzie gminy, ponowne wyrównanie i otwarcie nowej trasy rzeki Lea w Power Court jest istotną częścią propozycji budowy Power Court Stadium. Co ciekawe, jedną z propozycji było przepuszczenie cieku pod areną, jednak po odpowiednich badaniach i konsultacjach uznano, że nie będzie to możliwe.
© Luton Town FC / AndArchitects
Klub zabiera głos
Prace nad rzeką Lea są konieczne, aby zapewnić możliwość rozwoju inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych. Prace będą podzielone na etapy, z początkową fazą obejmującą zmianę trasy centralnej części rzeki. Odcinek ten zostanie w całości zmieniony, co spowoduje przekierowanie rzeki wokół nowego stadionu. Druga faza koncentruje się na wschodnim, a trzecia faza na zachodnim krańcu i obejmuje otwarcie rzeki oraz zagospodarowanie terenu
– można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Luton Town.
Prace będą wymagały zaawansowanych działań inżynieryjnych oraz inteligentnego modelowania, które zostaną uzgodnione z Agencją Ochrony Środowiska. Władze klubu są świadome, że mimo iż rozmowy już się rozpoczęły, może minąć trochę czasu, zanim ostateczny bieg i kształt rzeki zostanie w pełni zaakceptowany przez odpowiednie organy.
© Luton Town FC / AndArchitects
Kompleksowa przebudowa
W 2019 roku wydano wstępną zgodę na zabudowę wielofunkcyjną, której sercem ma być stadion piłkarski o pojemności do 23 000 miejsc. Jednak to nie koniec. Według planów, teren Power Court zostanie zagospodarowany tak, aby powstały tam również: obiekt rozrywkowy, muzyczny i konferencyjny, przestrzeń edukacyjna, społeczna i handlowa, hotel, miejsca przeznaczone na handel detaliczny, gastronomię i sklep spożywczy, a także do 1200 miejsc parkingowych.
We wrześniu 2022 roku wydano pozwolenie na budowę dla drugiego ulepszonego projektu, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych z 550 do 1200. Celem jest ukończenie budowy w 2026 roku, jednak przy tak dużych problemach planistycznych można założyć, że projekt prawie na pewno zostanie opóźniony. Do momentu budowy nowej areny, Luton Town najprawdopodobniej pozostanie na klimatycznym Kenilworth Road Stadium.
© Luton Town FC / AndArchitects
Reklama