Szczecin: Rozpoczynają się przygotowania do II ligi na Skolwinie

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Szczecin: Rozpoczynają się przygotowania do II ligi na Skolwinie Awans Świtu Skolwin do II ligi jest coraz bardziej prawdopodobny. Z tego powodu w mieście trwają przygotowania infrastruktury tak, aby w razie sukcesu drużyna mogła bez problemu rozpocząć grę w wyższej klasie rozgrywkowej. Co musi zostać zmienione?

Reklama

Ogłoszono przetarg

Rozbudowa infrastruktury stadionowej na Skolwinie to kluczowy krok do uzyskania przez Świt tymczasowej licencji na grę w II lidze. Zgodnie z wymogami PZPN konieczne jest postawienie nowej trybuny, która pomieści co najmniej 900 osób, z czego 250 miejsc musi być zadaszonych. W związku z tym Szczeciński MOSRiR szuka wykonawcy tego przedsięwzięcia. A jeżeli z kolei Ty szukasz finansowania dla swoich planów, to koniecznie zapoznaj się z ofertą https://holymolykasyna.pl/.

Postępowanie przetargowe na budowę postumentu pod taką konstrukcję zostało ogłoszone przez MOSRiR. Przyszły wykonawca będzie miał miesiąc od zawarcia umowy na wybudowanie utwardzonego podłoża tymczasowej trybuny. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji mogą zgłaszać swoje oferty do 2 kwietnia bieżącego roku.

Docelowo przebudowany ma zostać cały stadion. Przedłużają się jednak prace projektowe. Według najnowszych informacji mają zakończyć się do września. Później będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę prac budowlanych.

Wizualizacja stadionu Świtu Skolwin© K S Świt Szczecin

Stadion w centrum politycznych przepychanek

Radni Prawa i Sprawiedliwości mają jednak dużo uwag do sprawy nowego stadionu Świtu Skolwin. Pod koniec lutego podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się pod obiektem przy ulicy Stołczyńskiej, do sprawy odniósł się Rafał Niburski. Już w 2017 roku z mojej inicjatywy klub radnych zgłosił poprawkę do budżetu Szczecina, aby rozpocząć prace na temat budowy nowego stadionu. Wówczas te środki były zabezpieczono. W 2018 roku pan prezydent hucznie przedstawiał makietę stadionu przed wyborami, ale od tamtego czas nic się nie zadziało. A klub za chwilę może awansować o klasę wyżej, na drugi poziom rozgrywkowy. Tam będzie grał między innymi z takimi drużynami jak Hutnik Kraków czy Stomil Olsztyn, które mają również mają przestarzałe stadiony. Ale na tle stadionu Świt będą się jawiły jako obiekty klasy premium.

Wizualizacja stadionu Świtu Skolwin© K S Świt Szczecin

Przymiarki do inwestycji trwają od lat

O przebudowie stadionu Świtu mówi się już od wielu lat. W 2022 roku ogłoszono nawet przetarg na wykonanie projektu budowlanego. Wówczas w planach był obiekt na około 700 zadaszonych miejsc, z częścią dla mediów, przestrzeniami dla drużyn oraz całego zaplecza okołostadionowego. Tak, żeby spełniał wymogi drugoligowe, również z pomieszczeniami funkcyjnymi dla przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej. Oferty można było składać do połowy lutego. Następnie do końca miesiąca miało dojść do wyłonienia zwycięskiej pracowni architektonicznej. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, prace na stadionie miały ruszyć w 2023 roku. Tak się jednak oczywiście nie stało i można powiedzieć, że wszystko zaczyna się niemal od początku.

Inwestycja jest wieloletnia. Liczymy na dofinansowanie zewnętrzne. Ze względu na podłoże, były problemy z odprowadzaniem wód deszczowych i musieliśmy to uwzględnić, aby inwestycję przeprowadzić profesjonalnie. Do tego dochodzą kolejne elementy. Jak choćby podwyższenie murawy - powiedział Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, odpierając zarzuty radnego PiS.

Wizualizacja stadionu Świtu Skolwin© K S Świt Szczecin

Chociaż trwają prace nad przeprowadzeniem modernizacji, na stadionie Świtu stosowane są także drobne renowacje, odpowiadające na doraźne potrzebny. Na początku lutego Miejski Ośrodek Sport i Rekreacji rozstrzygnął postępowanie na dostawę i montaż zespołu kontenerowego, który do czasu powstania nowego stadionu będzie pełnił funkcję budynku socjalno-bytowego. Koszt takiego segmentu to prawie 300 000 zł.

Obiekt sportowy przy ul. Stołczyńskiej powstał w latach pięćdziesiątych jako baza sportowa Zakładowego Klubu Sportowego ŚWIT. W jego skład wchodzą dwa trawiaste boiska piłkarskie, piłkarska hala łukowa ze sztuczną nawierzchnią, budynek socjalny oraz parking wewnętrzny dla osób korzystających z obiektu. Boisko główne o wymiarach 103m x 72m z boksami dla zawodników rezerwowych, posiada trybunę o pojemności 620 miejsc.

 

Reklama