Śląskie: Zmiana nazwy stadionu w Częstochowie
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Obiekt nie będzie już Areną zielona-energia.com. Jak będzie się nazywał stadion, który zainaugurował prawie 80 lat temu? Jak mówiono na niego w przyszłości oraz jakie ważne wydarzenia widziała arena przy Olsztyńskiej?
Reklama
Krono-Plast Arena
Włókniarz Częstochowa jeździ na bardzo wysłużonym, lecz zmodernizowanym na początku XXI wieku stadionie przy ulicy Olsztyńskiej na Zawodziu. Teraz częstochowski obiekt staje się Krono-Plast Areną Częstochowa. Umowa została podpisana na najbliższe trzy lata. Logo sponsora będzie widoczne na kombinezonach zawodników Włókniarza w nadchodzącym sezonie.
Do 2007 roku stadion nosił nazwę Miejskiego Stadionu Żużlowego. Nazwa Arena Częstochowa została nadana uchwałą rady miasta Częstochowa z dnia 23 kwietnia 2007. 25 kwietnia 2013 podpisana została umowa sponsorska z firmą Sorting Group Poland (SGP), która kupiła prawa do nazwy stadionu w latach 2013–2018. Stadion nosił od tego momentu nazwę SGP Arena Częstochowa. Z kolei od 2020 roku obiekt nazywał się Arena zielona-energia.com. Przez cały ten czas stadion gromadził rzesze kibiców, a obecnie w Polsce coraz więcej fanów chce przychodzić na trybuny obiektów, a ci jak też inni, którzy pozostają w domach, często korzystają z latest betting sites, co zapewnia im jeszcze więcej rozrywki podczas meczów swoich drużyn.
© StadionCKM.com
Międzywojenne plany i wielkie wydarzenia
Pierwszy projekt stadionu powstał w 1928, jednak z powodu braku funduszy a później wybuchu II wojny światowej, budowa stadionu ruszyła dopiero po jej zakończeniu. Inauguracyjne zawody o Mistrzostwo Częstochowy zostały rozegrane 1 września 1946 roku.
Największa przebudowa rozpoczęła się w 2005 roku. Projekt przebudowy wykonała wybrana w przetargu firma SPAK z Warszawy. Dzięki inwestycji Urzędu Miasta Częstochowy gruntownie zmodernizowano trybuny stadionu, zamontowano oświetlenie umieszczone na 26 masztach okalających stadion, nagłośnienie i monitoring. 30 marca 2007 została oddana do użytku nowa wieża sędziowska. 1 lutego 2007 zarządzanie stadionem, od klubu CKM Włókniarz, przejął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. W październiku 2012 roku zarządzanie stadionem przeszło ponownie w ręce klubu Włókniarz Częstochowa. Rozpoczęto remont parku maszyn, parkingów, ogrodzenia i otoczenia stadionu.
Oprócz wielkich wydarzeń żużlowych na obiekcie odbył się również finał piłkarskiego Pucharu Polski w 1980 roku. Legia Warszawa wygrała wówczas z Lechem Poznań aż 5:0. Osiem lat wcześniej w ramach półfinału tych samych rozgrywek Legionistów podjął Raków Częstochowa. Piłkarze ze stolicy ponownie wygrali, tym razem 3:0, a 2 bramki strzelił Kazimierz Deyna. Zwyciężyła tutaj również olimpijska reprezentacja Polski w 1979 roku, w meczu towarzyskim z Francją. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla biało-czerwonych.
© StadionCKM.com
Reklama