Radom: Rusza przetarg na budowę brakujących trybun
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Rozpoczęła się procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę budowy trybuny wschodniej i zachodniej stadionu Radomiaka Radom. Ogłoszenie za kilka dni pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Co ono zawiera?
Reklama
Obiekt wreszcie będzie kompletny
Stadion Radomiaka przy ulicy Struga został otwarty w lipcu 2023 roku. Ma dwie trybuny, północną i południową, a na budowę dwóch pozostałych zabrakło pieniędzy. Teraz inwestycja ma być dokończona - powstaną trybuny od ulicy Jordana i Zbrowskiego.
Za tę część inwestycji będzie odpowiadał Urząd Miejski, a nie tak jak do tej pory, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Kilka miesięcy temu został powołany zespół do realizacji tego projektu, który zajmował się aktualizacją dokumentacji. Prace zostały zakończone 1 lutego.
Nowe trybuny będą wyposażone w oświetlenie, nagłośnienie i monitoring. Pod trybunami zostaną zlokalizowane sanitariaty. Łącznie zostanie zamontowanych 5 600 krzesełek. Wykonawca będzie miał na realizację zadania 21 miesięcy od dnia podpisania umowy. Obie trybuny będą budowane jednocześnie. Wykonawca ma prowadzić prace w taki sposób, by Radomiak Radom mógł bez przeszkód korzystać ze swojego obiektu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zakończy się wiosną 2026 roku. Obecne dwie trybuny mieszczą około 8 500 widzów. Po oddaniu do użytku trybuny wschodniej i zachodniej pojemność stadionu wzrośnie do prawie 15 000 miejsc.
Nie będzie to jednak oznaczało końca wszystkich prac, jako że następny projekt ma dotyczyć wykonania elewacji budynku.
Radom doczeka dotacji?
Czuję ogromną radość i satysfakcję, że wszystko się udało, bo przecież było wiele głosów powątpiewania. Bardzo się cieszę, że jest tu ogromne zrozumienie dla tego, w jaki sposób działa Radomiak
- powiedział podczas konferencji prasowej prezes Sławomir Stempniewski. Na dokończenie budowy stadionu Radomskiego Centrum Sportu miasto dostało 30 mln zł z rządowego Polskiego Ładu. Pozostałe 15 mln zł Radom musi dołożyć z własnego budżetu.
W pierwszej kolejności muszą być wykorzystane pieniądze miejskie, natomiast dotacje z Polskiego Ładu zostaną uzyskane w dwóch transzach po przedstawieniu faktur z wykonanych prac. Prezydent Radomia przyznał, że czeki prezentowane przez polityków przed wyborami były bez pokrycia, więc dopiero po wpłynięciu pieniędzy na konto miasta będzie można mówić, że miasto dostało rządowe wsparcie.
Dotychczasowe efekty prac w Radomiu podumowaliśmy w filmie, w którym omówiliśmy również inne budowy stadionów:
Reklama