Kanada: Setki milionów dolarów na „Wielki Dług”

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Kanada: Setki milionów dolarów na „Wielki Dług” Na początku lutego włodarze miasta Quebec ogłosili oficjalnie, że latem rozpocznie się modernizacja dachu Stadionu Olimpijskiego. Dzięki temu znikną obecne problemy z pełnym wykorzystaniem potencjału obiektu. Ile będzie kosztowała ta inwestycja?

Reklama

48 lat kłopotów

Stadion Olimpijski został oddany do użytku na Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku, a jego konstrukcja niemal od początku była bardzo kłopotliwa i kosztowna. Pierwotny projekt zakładał, że dach obiektu będzie rozsuwany, jednak okazało się to niemożliwe i ten przykrył boisko na stałe. W 1986 roku kawałek wieży, która miała pomagać w rozsuwaniu konstrukcji, oberwał się i upadł na boisko podczas meczu. 13 lat później dach zawalił się pod ciężarem śniegu i mimo licznych napraw za każdym razem był uważany za niebezpieczny. Problemy te spowodowały nawarstwiające się koszty. Tylko do 2006 roku na stadion wydano 1,47 mld $, co jest kwotą 10 razy większą niż zakładano podczas tworzenia projektu w 1970 roku.

Problemy z dachem do tej pory nie zostały rozwiązane i stadion musi pozostać zamknięty od listopada do kwietnia ze względu na śnieg. Solidny dach umożliwiłby całoroczne otwarcie obiektu i organizację do 150 wydarzeń rocznie – w porównaniu z około 30 odbywającymi się obecnie.

Olympic Stadium (The Big O)

Będzie nowy dach...

Minister turystyki Caroline Proulx powiedziała na niedawnej konferencji prasowej, że Stadion Olimpijski byłby idealnym miejscem na duże międzynarodowe koncerty, wskazując megagwiazdy, takie jak Taylor Swift, Beyoncé czy Bruce Springsteen. Rząd przewiduje, że dzięki nowemu dachowi stadion będzie przyciągał większe wydarzenia, co w ciągu 10 lat może wygenerować nawet 1,5 mld $ z turystyki i innych źródeł. Oczekuje również, że Olympic Park będzie osiągał 61 mln $ dochodu brutto rocznie, podczas gdy sam stadion może generować ponad 20 mln $ rocznie.

Modernizacja dachu jest częścią planu działania podpisanego w 2018 roku, mającego na celu rewitalizację wschodniego krańca Montrealu. Rząd chce także dalszej komercjalizacji Parku Olimpijskiego poprzez podwojenie jego przepustowości turystycznej, zwiększenie liczby wydarzeń odbywających się na stadionie oraz udostępnienie miejsca na masowe koncerty, kongresy i targi.

Dach będzie stały, sztywny i będzie wyposażony w przezroczystą szklaną obręcz, dzięki czemu wieża będzie widoczna od wewnątrz. Oświetli także stadion światłem dziennym i umożliwi widok na nocne niebo. Prace będą realizowane w trzech etapach i mają potrwać cztery lata, począwszy od lata tego roku. W tym czasie stadion będzie zamknięty, ale pozostała część Olympic Park będzie nadal dostępna. Koszt tej inwestycji wyniesie 870 mln $.

Olympic Stadium (The Big O)© Guy Plante

...a powinien powstać nowy stadion?

Moshe Lander, profesor na wydziale ekonomii Uniwersytetu Concordia, twierdzi, że lepszym pomysłem byłoby wyburzenie całego stadionu i wybudowanie na jego miejscu całkiem nowego obiektu. Minister turystyki jednak odrzuca ten pomysł ze względu na to, że trzeba by go było rozebrać cegła po cegle, aby nie uszkodzić otaczającego go parku i linii metra, co kosztowałoby około 2 mld $. Profesor podtrzymuje jedną swoją opinię, argumentując ją tym, że nigdy nie wiadomo, czy podczas renowacji nie będzie opóźnień, a koszty materiałów i robocizny nie zdrożeją. Byłby droższy, ale tylko raz - powiedział w rozmowie z CBC. Nazywamy go The Big Owe« [„Wielkim Długiem”, przyp. red] i nie sądzę, że to z miłości. Myślę, że to oznaka wszystkiego, co jest nie tak z Montrealem: przekroczeń kosztów, korupcji, opóźnień i niewłaściwego wykorzystania funduszy rządowych – stwierdził Lander.

Obecnie, Stadion Olimpijski praktycznie na siebie nie zarabia. Obiekt nie ma najemcy, ponieważ nie gra na niej drużyna Alouettes ani CF Montréal. Nie jest już także wynajmowany okazjonalnie przez drużyny baseballowe. Bardzo rzadko odbywają się tam też koncerty. Lander twierdzi, że akustyka betonowej misy nie jest dobra. Cokolwiek więc zostanie postanowione w związku z obiektem olimpijskim, gorzej z nim raczej już nie będzie.

Olympic Stadium (The Big O)© slgckgc (cc: by)

Reklama