Chorzów: Przed Stadionem Śląskim stanął szczególny pomnik
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
15 lat temu zmarła Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z 2000 roku z Sydney. Ku pamięci sportsmenki przed Stadionem Śląskim stanął pomnik, który uroczyście odsłonili rodzice kulomiotki wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim.
Reklama
Uhonorowanie legendy
Pomnik Kamili Skolimowskiej umieszczony został przed Stadionem Śląskim tuż obok pomnika innego sportowca, Gerarda Cieślika, który występował w Ruchu Chorzów przez 14 lat, a potem był również trenerem Niebieskich. Jak mówi marszałek Jakub Chełstowski, możliwe, że w przyszłości pojawi się więcej monumentów. Cieszę się, że jej memoriał wrósł w ten stadion tak mocno, że powstał pomnik. Udało się nam tu zbudować niesamowitą historię sportową. Diamentowa Liga nawet nam się nie marzyła. Był czas, kiedy chcieliśmy pozyskać partnera strategicznego dla stadionu. Stwierdziliśmy jednak, że za pieniądze, jakie oferuje rynek, nie warto takiej marki sprzedawać. Stać nas, żeby miał swoją magię
- dodał Chełstowski.
Wspomniany memoriał poświęcony pamięci Kamili Skolimowskiej odbywa się w Chorzowie od 2018 roku, a wcześniej organizowany był w Warszawie. Od trzech lat jest zaliczany do elitarnego cyklu Diamentowej Ligi. Pierwsza edycja mityngu odbyła się 2 maja 2009, kilka miesięcy po śmierci zawodniczki, na boiskach rzutowych warszawskiej Skry. Rozegrano wówczas konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn oraz zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. Na szczęście rzeczywistość okazała się inna. Imprezy przyciągają sporo polskich fanów, lecz wciąż zawody lekkoatletyczne nie zaliczają się do najpopularniejszych sportowych imprez w Polsce. Wielu kibiców wybiera rozrywkę online, taką jak kasyno bez depozytu 2024 - dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wypróbowanie gier bez ryzyka utraty pieniędzy.
Przemysław Babiarz i Kamila Skolimowska
Wielki tryumf 24 lata temu
Romuald Zawodnik z krakowskiej firmy Netgraf, która wykonała pomnik, zdradził, że najcięższym elementem do odpowiedniego odwzorowania był olimpijski medal, który kulomiotka zdobyła w 2000 roku. Dodał również: Staraliśmy się, aby Kamila wyglądała tak, jak na podium igrzysk. Konsultowaliśmy się z jej rodzicami. Pomnik powstał na podstawie modelu wykonanego z gliny. Poszczególne elementy zostały odlane z brązu, a następnie połączone. Wszystko trwało trzy miesiące
. Przypomnijmy, że startując w wieku niespełna osiemnastu lat na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, Skolimowska dość nieoczekiwanie została mistrzynią olimpijską z wynikiem 71,16 m. Już w wieku niespełna 14 lat zdobyła złoty medal seniorskich mistrzostw kraju ustanawiając zarazem rekord Polski.
Czy pomnik, który może teraz zobaczyć każdy, kto znajduje się w okolicy Stadionu Śląskiego, przyciągnie jeszcze więcej uwagi w szczególności młodych ludzi? Taką nadzieję ma marszałek województwa śląskiego, który stwierdził, że Skolimowska jest postacią inspirującą nie tylko za sprawą swojej postawy sportowej, ale i życiowej.
Reklama