Tychy: Grube pieniądze wyłożone na stadion miejski
źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciolczyk Garcia
Stadion miejski w Tychach jest ważnym obiektem na mapie miasta. Oprócz meczów GKS Tychy odbywają się tam rozgrywki europejskie i wydarzenia lokalne. Dlatego też i w tym roku miasto przeznaczyło na jego utrzymanie sporą część budżetu.
Reklama
Dobry stadion, coraz lepsza drużyna
Stadion Miejski Tychy powstał w 2015 roku, na miejscu poprzedniego stadionu miejskiego. Po trwających 3 lata poszukiwaniach wykonawcy i próbach cięcia wygórowanych kosztów, postawienia obiektu za 129 mln złotych podjął się Mostostal Warszawa. Budowa tyskiej areny poszła nader sprawnie, bo stadion został oddany do użytku z jedynie 3-tygodniowym opóźnieniem.
Głównym użytkownikiem stadionu jest pierwszoligowy klub GKS Tychy, który w tym sezonie, po kilku latach w połowie stawki, walczy o awans do Ekstraklasy, będąc w momencie powstawania tego artykułu na drugim miejscu, tuż za Arką Gdynia. Rekord frekwencji na stadionie padł w 2023 roku podczas meczu tyszan z Legią Warszawa, gdy na trybunach zasiadło 13 218 kibiców.
Stadion o pojemności 15 150 miejsc jest jednym z nowocześniejszych obiektów I Ligi. Oprócz spotkań ligowych na obiekcie rozgrywano też mecze polskiej reprezentacji kobiet, młodzieżowych Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata, a także odbywają się tam inne wydarzenia sportowe, koncerty, targi czy wydarzenia artystyczne.
Dotacje dla sportu większe niż na kulturę, stadion zaś najdroższy
W budżecie na 2024 rok Tychy zapisały ponad 45,5 mln złotych na promowanie kultury fizycznej, a niecałe 25 mln złotych na kulturę, co zauważyły lokalne media. Z pieniędzy przeznaczonych na sport ogromną część dostaną sekcje GKS-u Tychy oraz gospodarz Stadionu Miejskiego, Tyski Sport S.A.
Według danych MOSiR Tychy na rok 2024 na rozwój kultury fizycznej przeznaczono nieco ponad 11 mln złotych dotacji z wnioskowanych 20,3 mln. 40% środków, czyli 4,5 mln otrzymał Tyski Sport S.A. na sekcję hokejową i koszykówki, z kolei GKS-owi Tychy przyznano łącznie 5 mln złotych, prawie wszystko na rzecz sekcji piłkarskiej.
Sam stadion będzie kosztował miasto około 6 mln złotych rocznie, bo na tyle wyceniana jest rekompensata dla Tyskiego Sportu za finansowanie działalności obiektu, podobnie jak w zeszłym roku. Kwota ta jednak cały czas rośnie, bo w 2018 roku na obiekt przeznaczono “zaledwie” 3 mln złotych, a w roku 2020 5,8 mln. Oby za większymi pieniędzmi poszło jak najwięcej wydarzeń i imprez dla miasta.
Reklama