Łódź: ŁKS z najlepszą murawą w Ekstraklasie?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Łódź: ŁKS z najlepszą murawą w Ekstraklasie? Dywan, stół i tym podobne. Określenia na nową murawę na stadionie ŁKS-u mają tylko pozytywny wydźwięk. Do Łodzi przyjechała pokaźna dostawa - kilkanaście tirów. Taką murawą może się pochwalić w Polsce tylko PGE Stadion Narodowy.

Reklama

Węgierska trawa na polskiej ziemi

Aż 15 tirów transportowało murawę na stadion ŁKS-u. Było to wielkie wyzwanie logistyczne, ponieważ jechały one z Węgier. Trawa, która została dostarczona do Łodzi, pochodzi z jednej z najbardziej jakościowych plantacji w Europie, która zaopatruje chociażby Bundesligę. Taka sama murawa znajduje się na najbardziej znanych stadionach - oprócz Niemiec również boiska hiszpańskie oraz czeskie skorzystały już z tych samych usług.

Trawa, która przyjechała w rolkach, nie mogła jednak być rozłożona ot tak. Przed montażem należało zadbać o wiele kwestii technicznych. Po usunięciu starej nawierzchni teren został starannie wyrównany, a warstwa wegetacyjna przeszła regenerację - została całkowicie wymieniona w polach bramkowych, gdzie było to konieczne. Następnie wysypano kilkadziesiąt ton specjalnego piasku o odpowiedniej przepuszczalności. Wykonano również zabiegi spulchniające w celu wzbogacenia warstwy wegetacyjnej.

Stadion ŁKS-u© ŁKS TV

Pielęgnacja nowej murawy

Murawa musi być regularnie pielęgnowana, aby pozostała w jak najlepszym stanie przez lata. W ciągu roku murawa na stadionie ŁKS-u przejdzie trzy renowacje: wiosną, latem i zimą. Przez cały rok oczywiście kosimy ją na bieżąco i nawozimy. Do tego wykorzystywany jest głównie azot, ale stosujemy również żelazo, potas i fosfor. Ważne jest, żeby trawa się nie rozchorowała, bo wtedy trzeba ją pryskać jakimiś środkami, aby wyzdrowiała - mówi Andrzej Trojan, kierownik działu obsługi muraw Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Łodzi oraz główny konsultant PZPN do spraw muraw.

Wymiana murawy na stadionie ŁKS Łódź trwała trzy tygodnie - pracę przy al. Unii Lubelskiej rozpoczęto 20 czerwca. Jednak poświęcono na ten element tak dużo czasu nie bez powodu. Trojan skierował uwagę na inny nieoczywisty plus - nawierzchnia może być mniej "kontuzjogenna". Wyjaśnia: Czasami widać, że piłkarz wyciąga z murawy bardzo dużo trawy. Wtedy jest ona bardziej kontuzjogenna i gra się o wiele gorzej. Jeden z najnowszych stadionów w Polsce jest więc gotowy na powrót do rywalizacji o najwyższe cele w Polsce. Oba łódzkie obiekty Ekstraklasy prezentują się znakomicie, a derby Łodzi będą niewątpliwie jednymi z najbardziej elektryzujących pojedynków w sezonie.

Stadion ŁKS-u© ŁKS TV

Reklama