Technologia: Nowoczesne stadiony, nowoczesne rozwiązania

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Technologia: Nowoczesne stadiony, nowoczesne rozwiązania Czasy, w których nie można było na stadionach robić zdjęć oraz publikować ich, dawno minęły. Areny piłkarskie stają się świątyniami sportu i rozrywki, do której dostęp jest zapewniony nie tylko na boisku. Co oznacza obecnie zbudowanie nowego stadionu na światowym poziomie pod kątem technologicznym?

Reklama

Nasz kibic, nasz pan

Oczekiwania fanów zmieniają się wraz z czasami, w których żyjemy. Jesteśmy obecnie otoczeni technologią, nowoczesnymi rozwiązaniami oraz dostępem do informacji w takim stopniu, jak nigdy wcześniej. Aby spełnić wysokie wymagania i zapewnić maksymalny zasięg na terenie obiektu, stadiony powinny korzystać ze wszystkich trzech dostępnych typów sieci: Wi-Fi, prywatnych i publicznych sieci komórkowych. Większość stadionów korzysta już z Wi-Fi, dzięki czemu fani mogą uzyskać dostęp do Internetu, mediów społecznościowych i usług przesyłania wiadomości oraz zapewnić ogólną łączność dla systemów administracyjnych związanych z biletami i szeroko pojętym merchandisingiem. Dużą zaletą sieci Wi-Fi jest to, że jest w pełni kontrolowana przez operatora stadionu, który może w razie potrzeby regulować długość fali, aby uniknąć zakłóceń między smartfonami kibiców a urządzeniami używanymi na terenie obiektu.

Z drugiej strony sieci komórkowe 5G - zarówno publiczne, jak i prywatne - oferują wysokie bezpieczeństwo i niskie opóźnienia niezbędne do prawidłowego działania zaawansowanych aplikacji. Skala tego, co oznacza wdrożenie i zastosowanie takich technologii na terenie stadionu, może przerażać. Camping World Stadium w Orlando na Florydzie ma 665 dwuzakresowych punktów dostępowych pod siedzeniami, na boisku, na zapleczu obiektu i nad głowami kibiców. To ogrom sprzętu, aby zapewnić łączność bezprzewodową nie tylko smartfonom, ale także wielu aparatom, wyświetlaczom, głośnikom i innym urządzeniom na całym obiekcie.

Camping World Stadium© My Army Reserves (cc: by-sa)

Kilometry kabli na stadionie Tottenhamu

Londyński Tottenham Hotspur Stadium wymaga 1200 kilometrów stałego okablowania. To pięć metrów kabli na każde miejsce na trybunach lub, mówiąc inaczej, odległość z Warszawy do Zagrzebia! Jak więc zadbać o estetykę areny? Nowoczesne stadiony są zaprojektowane, tak, aby cieszyły również oko, a ostatnią rzeczą, jaką fani chcą zobaczyć, jest sprzęt blokujący ich widok lub niszczący wrażenia z oglądania meczu. Na szczęście technologię można zaimplementować bez rujnowania wizualnej atrakcyjności stadionu - poprzez instalacje znajdujące się w nad sufitem oraz w ścianach. Możliwe jest również zastosowanie przepuszczającego fale radiowe poszycia, które wtapia się w otoczenie.

Klub z północnego Londynu nawiązał współpracę z firmą zajmującą się technologią komputerową Hewlett Packard Enterprise (HPE), aby zapewnić bezpłatne Wi-Fi o dużej gęstości i technologię beacon, która oferuje pełny zasięg mobilny dla wszystkich głównych dostawców sieci w Wielkiej Brytanii. 1600 bezprzewodowych punktów dostępowych pozwala 65% z 62 000 osób na strumieniowe przesyłanie wideo na żywo w tym samym czasie bez żadnych zakłóceń. Stadion Tottenham Hotspur jest wyposażony w 1800 telewizorów HD oraz dwa największe ekrany na stadionie piłkarskim w Europie Zachodniej – każdy o powierzchni 317 metrów kwadratowych.

Tottenham Hotspur Stadium© Instagram: @highflyingdroneshots

Stadion bezgotówkowy i bezprzestojowy

W 60 punktach gastronomicznych na stadionie Spurs nie można używać gotówki. Klub twierdzi, że podjął decyzję o przejściu na płatności bezgotówkowe, aby unowocześnić, przyspieszyć obsługę i zwiększyć higienę personelu cateringowego. Około 880 punktów płatności zbliżeniowych jest rozmieszczonych w barach i restauracjach, co pozwala klientom płacić za pomocą karty zbliżeniowej, urządzenia mobilnego lub karnetu, który można doładować środkami.

Technologia bezdotykowa jest również wykorzystywana przez kibiców do wejścia na boisko z biletami cyfrowymi, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji stadionowej, za pomocą której można skanować bilety. Program stworzony przez londyńską firmę LiveStyled, zajmującą się technologią eventową, zawiera również interaktywną mapę stadionu i system nawigacji, który prowadzi fanów do ich miejsc. Pomocą w planowaniu infrastruktury, ale także w minimalizowaniu zakłóceń, może być doświadczony partner. Przykładowo, w sezonie NBA obiekt nie może sobie pozwolić na żadne przestoje w dni meczowe, których jest 41 rocznie, nie licząc play-offów. Crypto.com Arena w Los Angeles organizuje rocznie 250 wydarzeń, od koszykówki, przez hokej, po koncerty, tak więc modernizacje i konserwacja muszą być dokładnie przemyślane. Jakie stadionowe nowinki przyniosą kolejne lata? Czy czekają nas rozwiązania, które zrewolucjonizują sport i rozrywkę?

Crypto.com Arena© Rina Laxa

Reklama