Belgia: Czy powstanie stadion dla czołowego klubu?
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Około półtora roku temu projekt nowego stadionu dla drużyny Club Brugge otrzymał pozwolenie środowiskowe, ale nie oznaczało to ostatecznego sukcesu. Starania o budowę nowej areny, które rozpoczęły się w 2007 roku, napotkały kolejne przeszkody.
Reklama
Wiele lat planowania
Pomysł budowy nowego stadionu dla Club Brugge na terenie Olimpii (tam gdzie stoi obecny Jan Breydel Stadion) był tematem rozmów od lat, ale nigdy nie był tak bliski realizacji, jak w 2020 roku. Pomimo trwającej pandemii Niebiesko-Czarnym udało się wybrać preferowany projekt i wykonawców, którzy spełnili zarówno oczekiwania infrastrukturalne, jak i ekonomiczne.
W pierwszych dniach października 2021 roku rząd flamandzki wydał pozwolenie środowiskowe dla Club Brugge Stadion, co przybliżyło całą procedurę o krok do szczęśliwego finału. Decyzja ta była ogromnym kamieniem milowym dla FCB, gdyż była to druga dekada ich walki o nową siedzibę. Rząd starał się zadowolić także lokalnych mieszkańców, ponieważ niektórzy z nich obawiali się, że nowy stadion przysłoni ich domy. Nowa arena byłaby znacznie większa od obecnej, ale byłaby tylko nieco wyższa i dłuższa.
Club Brugge musi stawić czoła niespodziewanym okolicznościom
Pomimo zaangażowania lokalnej dzielnicy w projekt, pozwolenie zostało zakwestionowane przez 16 mieszkańców podczas procedury odwoławczej z Radą ds. Sporów o Pozwolenia (RvVB). Skargi zostały podtrzymane, przy czym Club Brugge stwierdza: "Rada orzekła, że te odwołania były słuszne i unieważniła pozwolenie na podstawie interpretacji normy parkingowej w przepisach budowlanych Brugii, której nie podzielamy, oraz z powodu rzekomego niewystarczającego uzasadnienia... dotyczącego raportu oddziaływania na środowisko".
Klub twierdzi, że nowy obiekt jest niezbędny, aby dokonać postępu, pozostać konkurencyjnym w Europie i zwiększyć przychody komercyjne. Jednak 16-letnie oczekiwanie przedłuży się po ostatniej decyzji. Niestety, przestarzała infrastruktura stała się normą na większości tamtejszych stadionów piłkarskich. Również z tego powodu trudno oczekiwać innego podejścia do nowego obiektu dla Club Brugge.
Niemniej jednak Belgijski Związek Piłki Nożnej planuje drobne remonty niektórych stadionów, w przypadku przyznania Belgom tytułu współgospodarza Mistrzostw Świata Kobiet w 2027 roku wraz z Holandią i Niemcami. Ten niewielki kraj posiada sporo aren o pojemności powyżej 10 000, z których największym jest Stade Roi Baudouin, znajdujący się w Brukseli. Jest to jedyny obiekt w Belgii, który może pomieścić ponad 50 000 widzów.
Reklama