Gorzów Wielkopolski: Dziesięciotysięcznik przy Olimpijskiej?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Gorzów Wielkopolski: Dziesięciotysięcznik przy Olimpijskiej? Rozwijają się ambitne plany dotyczące modernizacji stadionu, na którym na co dzień występują dwa 3-ligowe kluby, Stilon oraz Warta. Urzędnicy wybrali projektanta, który ma pół roku na opracowanie koncepcji budowy wraz z kosztorysem.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o planach gruntownej modernizacji obiektu, który obecnie mieści 5 000 widzów, w tym 3 000 na miejscach siedzących. Mimo że Gorzów Wielkopolski słynie z żużla, to arena piłkarska również zasługuje na uwagę. Stadion OSiR powstał bowiem w 1929 roku, a ostatnie renowacje przechodził aż kilkanaście lat temu.

Na początku sierpnia ogłoszony został przetarg na wykonanie projektu areny. Swoje zainteresowanie zgłosiły 4 firmy, z czego 3 zaoferowały zbyt drogie usługi. Budżet na ten cel wynosił bowiem maksymalnie 200 000 zł. Zaskoczeniem okazała się czwarta z ofert, która była znacznie niższa, niż zakładał przewidziany kapitał.

Stadion OSiR Gorzów Wielkopolski© Michał Heck

Ową ofertę, wynoszącą 87 000 zł, złożył Michał Heck, a niska kwota skłoniła urzędników do pochylenia się nad szczegółami. Ostatecznie po miesiącu analizowania, czy projekt spełnia wszystkie potrzebne wymogi, decyzja o wybraniu tego wykonawcy została podjęta. Przetarg został więc rozstrzygnięty. Koncepcja projektu oraz szacunek kosztów na realizację budowy powinna być gotowa do marca 2023 roku. Nie jest to pierwszy projekt Michała Hecka, który był odpowiedzialny również za renowację Stadionu im. Edwarda Jancarza w Gorzowie.

Stadion z przyszłości to wizytówka piłkarskich planów miasta, ponieważ za kilka lat obiekt ma uzyskać licencję na rozgrywanie meczów w obrębie 2. ligi, z opcją na jej rozszerzenie również na 1. ligę. Pojemność trybun ma wynosić od 8 000 do 10 000 miejsc, co uczyni gorzowską arenę podobną objętościowo chociażby do Stadionu Miejskiego w Gliwicach, na którym na co dzień swoje mecze w Ekstraklasie rozgrywa oczywiście Piast. Projekt obiektu, który powstanie na ul. Olimpijskiej, będzie więc wyróżniający się, biorąc pod uwagę warunki niższych szczebli rozgrywkowych w Polsce.

Stadion OSiR Gorzów Wielkopolski© Michał Heck

Dokumentacja przetargowa ujawniła też wszystkie szczegóły, jakie będzie zawierał projekt areny. Całkowita renowacja obejmuje cztery nowe trybuny dookoła płyty, miejsca VIP, budowę szatni dla piłkarzy i sędziów oraz całej infrastruktury sanitarnej: siłowni, gabinetu masażu i odnowy biologicznej z wannami na lód. Uwagę przyciąga wzmianka o pokoju VAR oraz instalacji światłowodowej VAR.

Reklama