EURO 2025: Szwajcarzy gospodarzami turnieju kobiet?
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Szwajcarska federacja piłkarska oficjalnie wyraziła swoje zainteresowanie przeprowadzeniem prestiżowej imprezy już za 3 lata. Musi liczyć się jednak z konkurencją, jako że UEFA otrzymała wcześniej propozycje od innych przedstawicieli futbolowego Starego Kontynentu.
Reklama
Kraj zegarków i sera ma duże szanse na zostanie gospodarzem turnieju, ponieważ chętnych do podjęcia się wyzwania nie ma tyle, co chociażby w przypadku goszczenia najlepszych drużyn męskich. Jak mówią jednak przedstawiciele Szwajcarskiej Federacji Piłkarskiej, mają zamiar stawiać kolejne kroki w stronę rozwoju piłki nożnej w swoim kraju również w sekcji kobiecej, dlatego dołączają do Polski, Francji oraz państw nordyckich w wyścigu o Mistrzostwa Europy kobiet 2025.
Kilka miesięcy temu powstał pomysł połączenia sił Szwajcarii z Liechtensteinem, który miałby użyć swojego stadionu w stolicy, Vaduz. Idea ta jednak nie została ostatecznie poparta i federacja szwajcarska zdecydowana jest na przystąpienie do turnieju w roli samodzielnego gospodarza z 9 stadionami, na których mogłyby rozgrywać się spotkania.
© Ariel Huber / MLZD
Na wybrane areny składają się przede wszystkim 3 obiekty o pojemności powyżej 30 000 kibiców. Są to Stade de Suisse w Bernie, St. Jakob-Park w Bazylei i Stade de Genéve w Genewie. Kolejnymi stadionami są Letzigrund w Zurychu z 25 000 krzesełek oraz Tourbillon i Kybunpark, które pomieszczą po 20 000 osób.
Pozostałe 3 obiekty są mniejsze, ale nowoczesne, jako że wszystkie zostały oddane do użytku w 2011 roku lub później. Pierwszy z nich to swissporarena, który mieści się w Lucernie, a wejdzie na niego 17 500 fanów. Brane pod uwagę są jeszcze dwie areny: Stade de la Tuliére oraz - jedyny stadion z pojemnością poniżej 10 000 osób - Stockhorn Arena.
Na korzyść Szwajcarii jako potencjalnego gospodarza działa fakt, że państwo zajmuje małą powierzchnię, dzięki czemu stadiony są położone blisko siebie. Transport między obiektami byłby również ułatwiony dzięki gotowej infrastrukturze dróg i kolei na terenie całego kraju.
Reklama