Dortmund: Signal Iduna zapłaci za nazwę stadionu 100 mln €
źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny
To jedno z najdłuższych tego typu partnerstw w piłkarskim świecie, a dzięki wartej 100 mln € umowie potrwa jeszcze co najmniej do 2031 roku. Stadion Borussii Dortmund będzie nadal nosił nazwę Signal Iduna Park.
Reklama
Wielu nastoletnich i młodszych kibiców może już nawet nie kojarzyć oryginalnej nazwy obiektu, na którym swoje mecze rozgrywa BVB. Dawny Westfalenstadion nosi nazwę niemieckiej firmy ubezpieczeniowej niezmiennie od 2005 roku. Marka na stałe zapisała się w historii klubu i jego stadionu. Warto dodać, że największy pracodawca z Dortmundu jest jednym ze sponsorów Borussii już od 1974 roku.
© ruedigernuernbergphotography
Nowa umowa gwarantuje, że stadion klubu z Zagłębia Ruhry nie zmieni nazwy do 2031 roku. Signal Iduna zapewniła sobie również promocję we wszystkich mediach klubowych, w tym w kanale telewizyjnym, na platformach internetowych, w programach meczowych i na tablicach LED przy boisku.
Choć wartość umowy nie została ujawniona, dziennikarze Bild donoszą, że współpraca będzie kosztować Signal Idunę 100 milionów euro. Większa jest jedynie wartość umowy gwarantującej ekspozycję marki na koszulce meczowej i kontraktu ze sponsorem technicznym. W sumie BVB na mocy współpracy z 1&1 i Evonik zarabia 40 milionów euro rocznie, a z kontraktu z Pumą inkasuje ponad 31 milionów euro w trakcie sezonu.
Signal Iduna Park jest największym niemieckim stadionem, wybudowanym z myślą o Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Według pierwotnego pomysłu obiekt miał być wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną, ale w związku z ograniczonym budżetem zrezygnowano z tego pomysłu. Dziś nie ma chyba fana BVB, który mógłby żałować tej decyzji. Dzięki bliskości trybun o łącznej pojemności 81 365 miejsc atmosfera na Westfalenstadion jest jedyna w swoim rodzaju.
Warto wspomnieć, że obecny kształt stadion zawdzięcza przede wszystkim inwestycji przeprowadzonej w połowie lat 90-tych. Wówczas dobudowano piętra do trzech trybun, a w przypadku południowej zdecydowano się na jej wydłużenie. W efekcie powstała największa trybuna z miejscami stojącymi na świecie. Suedtribune po dziś dzień budzi podziw kibiców na całym świecie.
Kolejna znacząca modernizacja miała miejsce przed mundialem z 2006 roku, kiedy to zabudowano narożniki. Zakres prac wymusił wówczas zmianę konstrukcji dachu. Nad stadionem pojawiło się 8 masywnych, żółtych pylonów, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.
Reklama