Francja: Metoda małych kroków w Angers
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura
Stabilizacja, jaką osiągnął klub z zachodniej Francji sprzyja planom rozwoju infrastruktury. Angers SCO w przyszłym roku będzie mogło pochwalić się dwiema nowoczesnymi trybunami.
Reklama
Długoletnia dzierżawa stadionu od miasta
Bieżące rozgrywki są siódmym kolejnym sezonem „Czarno-Białych” w Ligue 1. Gra w najwyższej klasie rozgrywkowej we Francji generuje wpływy, które pozwalają Angers rok po roku ulepszać Stade Raymond Kopa.
W tym momencie klub jest w trakcie drugiego etapu modernizacji obiektu, który powstał w 1912 roku, a ostatnią gruntowną przebudowę przeszedł w 1993 roku. Arena w pierwszym kwartale 2022 osiągnie pojemność 19 350 miejsc. Będzie to koniec prac nad trybuną wschodnią (Saint-Léonard), które rozpoczęły się we wrześniu 2020.
© Sabh
Pandemia koronawirusa i problemy związane z przedostawaniem się wody do podziemi wspomnianej trybuny spowolniły drugą fazę inwestycji, której zakończenie pierwotnie przewidywano na 2021 rok.
Wcześniej, bo w latach 2017-2018 przebudowano trybunę południową (pierwsza faza). Łączny koszt robót dwóch pierwszych etapów ma się zamknąć w kwocie 30-35 mln € (140-163 mln zł). W kolejnych latach przyjdzie czas na rekonstrukcję pozostałych trybun.
W maju 2018 roku Angers OSC zawarło umowę z miastem, na mocy której otrzymało stadion w 35-letnią dzierżawę. Władze miejskie dofinansowały też pierwszą fazę przebudowy. Drugi etap ma być w większości realizowany ze środków klubu.
© Sabh
Trybuna główna w przyszłym roku
Pierwsza faza zakończyła się oddaniem do użytku prostokątnej trybuny za bramką (Colombier) o pojemności 4 447 miejsc. Zastąpiła ona starą konstrukcję w kształcie półksiężyca o widowni liczącej 3 400 miejsc. Koszt robót pierwszego etapu wyniósł 6,4 mln € (wtedy 26,6 mln zł) bez podatku.
W drugim etapie powstaje nowa trybuna główna (Saint-Léonard) o pojemności 5 139 miejsc (w tym 25 lóż), która będzie pokryta wspornikowym dachem. W najwyższym punkcie jej wysokość osiągnie 21 m.
Na tyłach trybuny głównej planowane są przestrzenie biurowe, a w rogach dwa amfiteatry na 350 i 250 miejsc, co ma zapewnić dochody poza dniami meczowymi. Na górnym poziomie zaplecza powstanie restauracja i sale do organizacji imprez. Po ukończeniu trybuny Saint-Léonard z krajobrazu okolicy znikną maszty oświetleniowe. Zastąpią je lampy LED o mocy 2500 luksów.
© Sabh
Trybuny Coubertin i Jean-Bouin również zostaną przebudowane, ale w dalszej perspektywie. Ta pierwsza jest konstrukcją modułową. Włodarze klubu chcieliby ją przekształcić w permanentną strukturę, opartą na żelbecie. Jej zaplecze pełniłoby funkcje usługowe.
Trybuna Jean-Bouin ma zostać przesunięta w kierunku boiska, a jej wysokość obniżona. To rozwiązanie umożliwi uzyskanie kilkuset dodatkowych miejsc. Docelowo przynajmniej dwa narożniki miałyby być zabudowane.
Pozostałe będą przeznaczone na parkingi. Dodatkowo, na działce o powierzchni 3600 m2, tuż przy stadionie, powstanie budynek o powierzchni 8000 m2, gdzie zaplanowano browar, sklep klubowy i lokale usługowe.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama