Austria: Linzer ASK ruszył z budową nowego domu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Austria: Linzer ASK ruszył z budową nowego domu Kibice LASK wreszcie doczekali się rozpoczęcia prac budowlanych. W północno-wschodniej Austrii powstaje obiekt, który z powodzeniem będzie mógł gościć finały krajowego pucharu i mecze międzynarodowe.

Reklama

9 października na wzgórzu Gugl odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego stadionu LASK. Raiffeisen Arena w chwili ukończenia pomieści 20 234 widzów. Koszt budowy oszacowano na 65 mln € (dziś 296,7 mln zł). Trudno jednak przypuszczać, że prace zamkną się w tej kwocie, gdyż wycena ta pochodzi z początku roku, a od tamtego czasu ceny materiałów znacząco podrożały.

Stadion może liczyć na dofinansowanie ze środków rządu Górnej Austrii, które wyniesie maksymalnie 30 mln € (137 mln zł). Pozostałą część klub będzie musiał zebrać sam, dlatego też nawiązał współpracę z Raiffeisenlandesbank Oberösterreich, który pomaga znaleźć prywatnych inwestorów.

Raiffeisen Arena, Linz
© Raumkunst ZT

Pierwotnie budowa miała ruszyć wiosną tego roku, ale została opóźniona przez spory dotyczące finansowania inwestycji. Konieczne było rozpisanie nowego przetargu na generalnego wykonawcę, który ostatecznie wygrała wiedeńska firma Porr AG. Podmiot ten jest znany z budowy Wörthersee Stadion w Klagenfurcie.

Wiedeńczycy zobowiązali się skończyć stadion do 10 lutego 2023 roku, choć możliwe jest wdrożenie rozwiązań umożliwiających grę Linzer ASK na częściowo oddanym stadionie już jesienią 2022. Plac po wyburzonym Linzer Stadion został oczyszczony już w maju. W tym momencie LASK rozgrywa swoje mecze domowe w Pasching.

Raiffeisen Arena, Linz
© Raumkunst ZT

Zielone światło dla wykonawcy zapaliło się we wrześniu, gdy sąd administracyjny podtrzymał pozwolenie na budowę. Wcześniej organ wymiaru sprawiedliwości rozpatrywał skargi mieszkańców, którzy obawiali się zanieczyszczenia światłem i hałasu.

Ponadto miejscowi skarżyli rzekomy brak oceny oddziaływania przez stadion na środowisko. Ten argument został jednak odrzucony, natomiast w przypadku oświetlenia nakazano odpowiednie zaprojektowanie elementów iluminacji fasady i reflektorów w dachu, aby nie były one kłopotliwe dla mieszkańców dzielnicy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama