Nowy projekt: Nowy stadion Sligo Rovers na stulecie klubu?
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
W 2028 roku przypada setna rocznica powstania Sligo Rovers. Klub z północno-zachodniej Irlandii chce się dalej rozwijać i właśnie przedstawił plany rozwoju infrastruktury sportowej na najbliższe lata.
Reklama
Jest poparcie miasta i związku piłkarskiego
Władze klubu szukają środków finansowych, dzięki którym uda się przebudować prawie stuletni The Showgrounds, stadion który tylko w XXI wieku przeszedł cztery renowacje i służy klubowi od chwili jego powstania. Koszt robót wyceniono na € 17,3 mln (77,7 mln zł), a autorami koncepcji są Rhatigan Architects.
Prezes klubu, Tommy Higgins, nie wyklucza, że część finansowania będzie pochodzić ze środków publicznych. Rozważa się także sprzedaż praw do nazwy stadionu, pod warunkiem, że człon „The Showgrounds” zostanie zachowany. Być może budowa obiektu będzie realizowana etapami, tak aby był gotowy przed obchodami stulecia.
Sligo Rovers ma poparcie rady miejskiej i irlandzkiej federacji piłkarskiej (FAI). W porozumieniu z lokalną władzą przygotowano plan generalny, dotyczący stadionu i pobliskiej infrastruktury, gdzie przedstawiono aspekty ekonomiczne i społeczne inwestycji.
Rozbudowa stadionu i akademii
Projekt na stulecie klubu zakłada zwiększenie pojemności stadionu z aktualnych 4000 na 6000 miejsc. W tym momencie istnieją trzy trybuny, a po przebudowie kibice Sligo Rovers mieliby do dyspozycji cztery zadaszone, jednopoziomowe trybuny bez zabudowanych narożników.
Tracey Avenue Stand i Railway End zostaną odświeżone. Z tym, że ta druga otrzyma dodatkowo zadaszenie. Nowe trybuny powstaną w miejscu istniejącej Jinks Avenue Stand i i tam, gdzie w tym momencie nie ma siedzisk, czyli od strony Church Hill Road End. Wspomniane zmiany zagwarantują trzecią kategorię UEFA.
Ponadto, plan zakłada instalację nowego oświetlenia i wymianę nawierzchni na hybrydową. Płyta boiska ulegnie wydłużeniu. Zaplecze zyska strefę hospitality, obiekty handlowe, nowe szatnie i siłownię. Pawilon i plac na zewnątrz stadionu posłużą jako miejsce spotkań towarzyskich i biznesowych dzięki restauracjom i przestrzeniom biurowym.
Na obiekcie oprócz meczów piłkarskich kobiet i mężczyzn miałyby się odbywać spotkania rugby, co zapewniłoby dodatkowe przychody. Klub myśli także o budowie akademii, która skupiałaby młodzież z północno-zachodniej Irlandii. Do jej dyspozycji byłyby 3 boiska. W tym momencie nie jest jeszcze znana lokalizacja ośrodka szkoleniowego. Wiadomo, że potrzeba na niego 8 akrów ziemi.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama