Nowy projekt: Ambitne plany włoskiej Ternany
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
Ternana Calcio mierzy zdecydowanie wyżej niżej Serie C, gdzie obecnie występuje. W Terni planują budowę stadionu, który spełniałby wymogi najwyższej klasy rozgrywkowej i dałby impuls do rozwoju klubu i miasta.
Reklama
Stadion na stulecie klubu
Nowy obiekt o pojemności 18 500 miejsc miałby zostać sfinansowany w całości ze środków prywatnych. W tym momencie koszt budowy szacowany jest na 50 mln € (228 mln zł). Ternana Calcio w 2025 roku będzie świętować stulecie swojego istnienia, a planowane otwarcie stadionu w drugiej połowie 2024 roku byłoby doskonałym preludium do obchodów rocznicowych.
© Baldi Margheriti & Associati, Ternana Calcio
Pod koniec lutego klub przekazał gminie studium wykonalności nowego stadionu, co rozpoczęło proces biurokratyczny. W ciągu najbliższych 15 miesięcy powinno nastąpić zatwierdzenie projektu wykonawczego oraz zamknięcie procedury przetargowej. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, budowa mogłaby ruszyć w 2022 i także w tym roku klub miałby otrzymać 33-letnią koncesję na użytkowanie obiektu.
Biorąc pod uwagę czas na ocenę projektu przez osoby decyzyjne w mieście, wszelkie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz zaproszenie do składania ofert, rozsądne jest przyjęcie okresu trzech lat, zanim będzie można zobaczyć nowy stadion.
© Baldi Margheriti & Associati, Ternana Calcio
Pierwsze kroki w Terni już wykonano: zielone światło dali spece od archeologii i krajobrazu, a także ponadregionalne konsorcjum Tavere-Nera, odpowiedzialne za regenerację 180 tys. hektarów. Już w maju, po uzyskaniu kompletu opinii, spodziewana jest deklaracja, że inwestycja leży w interesie publicznym. Później głosowanie w radzie (gdzie opozycji do projektu nie ma) i można będzie pracować nad dokumentacją. Również na boisku sporo się udało - Ternana Calcio wywalczyła awans do Serie B z miażdżącą przewagą.
W planach stadion i dochodowa klinika
Nowy stadion ma powstać w miejsce obecnego Stadio Libero Liberati, który liczy już ponad 50 lat. Budowa będzie przebiegać etapami, aby umożliwić drużynie rozgrywanie meczów w czasie robót. Obiekt ma mieć zwartą, kompaktową bryłę z jednokondygnacyjnymi trybunami pokrytymi dachem.
Nie będzie żadnych barier pomiędzy boiskiem a trybunami, mającymi się znaleźć 7-8 m od murawy. Zadaszenie ma być pokryte panelami fotowoltaicznymi, co zapewni pełną autonomię energetyczną budynku.
Jednym z warunków budowy stadionu jest powstanie wraz z nim prywatnej kliniki dla 200 pacjentów, która ma być zbudowana w rejonie Ternanello. W długoterminowej perspektywie ma ona przynosić spore przychody i zwrócić część kosztów poniesionych na budowę stadionu.
© Baldi Margheriti & Associati, Ternana Calcio
Powierzchnia Nuovo Stadio Libero Liberati ma wynosić 24 000 m2, co jest sporą oszczędnością miejsca zważywszy na fakt, że obecnie obiekt zajmuje 39 000 m2. Stadion ma posiadać 6 000 m2 powierzchni komercyjnych, a liczba miejsc parkingowych ma wzrosnąć z aktualnych 123 do 1290 (nowy parking od strony cmentarza).
Przed stadionem powstanie plac o powierzchni 13 000 m2 i przejście podziemne. Planowane jest także klubowe muzeum oraz ośrodek sportu młodzieżowego.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama