Nowy stadion: Kwiat granatu w Xi’an
źródło: własne [MK]; autor: michał
Widzieliście kiedyś tak rozświetlony stadion? Cała jego fasada i prawie cały dach są obłożone LED-ami i zamieniają się w ekran. Ale i za dnia jest na co popatrzeć. Oto najnowszy dodatek do naszej bazy z Chin.
Reklama
Gdy miasto Xi’an w chińskiej prowincji Shaanxi decydowało się na rozbudowę, wybrano trzy nowe wielkie kompleksy, które muszą powstać w nowych dzielnicach. Jeden z nich to Olympic Sports Center, pierwszy wielki zespół budynków na wschodniej stronie rzeki Bahe. Celem było stworzenie w północnej metropolii Chin areny piłkarskiej zdolnej ugościć nawet Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata FIFA.
Wybrany teren o powierzchni 52,6 ha znajduje się ok. 28 km od lotniska międzynarodowego i 10 km od sieci szybkiej kolei. Już w chwili budowy teren obsługiwała linia metra 3, a niedługo po otwarciu zaplanowano otwarcie kolejnej, nr 14. Jednocześnie bliskość nabrzeża Bahe pozwala połączyć kompleks profesjonalnych aren sportowych z wieloma kilometrami deptaków, ścieżek i kładek, zachęcając mieszkańców do pieszego i rowerowego docierania na obiekty.
W ramach kompleksu zaplanowano stadion o pojemności całkowitej ok. 60 tys. miejsc, a także halę widowiskową dla 18 tys. (jedną z największych w Chinach) i pływalnię olimpijską z 4 tys. miejsc. W sumie na kompleks zaplanowano wydatek 7,9 mld juanów, z czego najdroższy był główny stadion, z sumą kontraktu idącą w 2,5 mld juanów (na starcie budowy 1,4 mld zł). Właśnie stadion leży najbliżej rzeki Bahe i to on ma zostać połączony z parkowym nabrzeżem. Zgodnie z planem, ma stać się jednym z nowych symboli Xi’an, co przy jego wymiarach nie jest trudne. Obiekt mierzy 330 x 314 m, a jego wysokość w szczytowym punkcie to 58 metrów.
Kompletna powierzchnia zabudowy obiektu to ok. 150 000 m2, wliczając obszerną promenadę wokół widowni i prowadzące na nią rampy. Zaplecze zapewnia pięć kondygnacji nadziemnych, w tym wszystkie kluczowe pomieszczenia niezbędne do organizacji największych światowych imprez (bieżnia otrzymała zresztą najwyższy certyfikat World Athletics tuż po otwarciu), a także dodatkowe funkcje sportowe dla potrzeb szkolenia miejscowych lekkoatletów. Widownię podzielono konwencjonalnie na trzy zwarte poziomy, uwzględniając pas 64 lóż.
Zdecydowanie najbardziej imponującym elementem stadionu jest jego dach, oparty o 28 kolumn w kształcie litery V. Ich wysokość jest zróżnicowana, między najniższą a najwyższą kolumną jest aż 10 metrów różnicy. Dzięki temu dach sprawia wrażenie falującego i nabiera dynamizmu. W sumie do budowy dachu zużyto 12 000 ton stali strukturalnej. Jego kryte blachą i poliwęglanem poszycie ma powierzchnię nieco ponad 50 000 m2. Fasadę tworzy z kolei 24 000 m2 siatki aluminiowej, podzielonej na 21 wstęg okalających arenę.
W warstwie symbolicznej architektura stadionu ma dwie ważne inspiracje. Z lotu ptaka plan obiektu przypomina rozkwitły kwiat granatu, uprawianego m.in. w Shaanxi. Z kolei z poziomu przechodnia obiekt ma przypominać tradycyjny chiński taniec z wstęgami.
O ile za dnia stadion utrzymuje neutralne barwy, o tyle nocą ożywa w sposób niemal niespotykany na świecie. Zarówno dach, jak i fasady są wyposażone w 400 000 lamp LED, dzięki czemu mogą zamienić się w ogromny ekran o powierzchni ponad 60 000 m2. Ten ogromny ekran, podobnie jak oświetlenie meczowe i użytkowe, sterowane są przez jeden zoptymalizowany system. A skoro już jesteśmy przy systemach, to pierwszy w Chinach stadion wyposażony w technologię 5G.
Proces budowy trwał równo 996 dni, co przy ogromnej skali całego kompleksu może imponować. Zresztą liczby i tempo poszczególnych operacji nie kłamią. Wbite pale mają łącznie 180 km długości, a ich instalacja miała zająć tylko połowę czasu dla tego typu operacji. Stworzenie głównej konstrukcji stadionu zajęło tylko 4 miesiące, układanie prefabrykatów trybun tylko półtora miesiąca, montaż dachu 90 dni, a instalacja fasad w sumie 75 dni.
Autor: Michał Karaś
Reklama