Nowy stadion: Czwarty dom tygrysów z Malezji
źródło: własne [MK]; autor: michał
Nie czwarty z kolei – czwarty naraz! Johor Southern Tigers mają cztery stadiony, a ten najnowszy jest jedyny w swoim rodzaju, nie tylko w skali Malezji.
Reklama
Budowa nowego stadionu dla Johor Darul Ta’zim (międzynarodowo: Johor Southern Tigers) to wypadkowa sukcesu sportowego drużyny. Ten z kolei nadszedł wraz z przejęciem klubu przez rodzinę królewską stanu Johor. Syn sułtana został większościowym udziałowcem, zaś jego siostra prezeską. Za ich rządów klub zdominował malezyjską piłkę, zgarniając ogromną większość tytułów od 2014.
© Multimedia Engineering Pte Ltd
Rosnąca popularność spowodowała ambitne plany, mówiono nawet o budowie 50- lub 60-tysięcznika. Ostatecznie plany zoptymalizowano do pułapu 35-40 tysięcy. Na lokalizację wybrano pogranicze gmin Gelang Patah oraz Iskandar Puteri. To zachodnie przedmieścia Johor Bahru, stolicy stanu, gdzie metropolia gwałtownie się rozwija.
Obiekt powstał na powierzchni 141 500 m2, przy jednym z głównych węzłów drogowych. To istotne, ponieważ komunikacja kołowa była jedyną możliwą w pierwszym okresie operacji stadionu. Przy arenie zaplanowano więc 4300 miejsc postojowych. Dodatkowo, obok obiektu powstał biurowiec o powierzchni 2200 m2 z centralą klubu piłkarskiego. Docelowo całość ma zostać połączona z centrum szkoleniowym dla dzieci i młodzieży.
Sam stadion podzielono na 5 kondygnacji, z czego jedna jest podziemna. Trzon stanowi monolityczna struktura żelbetowa, w ramach której udało się wygospodarować 68 000 m2 powierzchni o różnym przeznaczeniu. Trybuny podzielono w sposób konwencjonalny na dwa poziomy. Dolny oferuje 28 rzędów, podczas gdy górny obniża się dramatycznie w stronę południa i północy, z 29 do zaledwie 6 rzędów. Dzięki temu stadion nabiera dynamizmu w odbiorze.
Zadaszenie zoptymalizowano pod kątem zużycia materiałów. Opiera się ono na 56 zagiętych dźwigarach, opartych o koronę widowni. Dzięki zmiennej wysokości i ograniczonemu zasięgowi dachu (26-40 m w głąb stadionu) zagwarantowany jest odpowiedni dostęp słońca do boiska. Dzięki naturalnemu podziałowi na pionowe pasy stadion nabiera rytmu i wygląda nowocześnie. Do przekrycia widowni i stworzenia fasad wykorzystano 36 300 m2 membran PTFE i ETFE, sprowadzonych z pobliskiego Singapuru.
Budowa nowego stadionu rozpoczęła się w styczniu 2016 roku i pierwotnie planowano zakończenie jeszcze w 2018 roku. Jednak prowadzona w mało dostępnym miejscu inwestycja postępowała nieco wolniej niż planowano i ukończono ją w styczniu 2020. Dla samego klubu nie oznaczało to logistycznych problemów, ponieważ – czym JDT lubią się chwalić – „Tygrysy” mają aż cztery stadiony, z położonym w Johor Bahru Stadium Larkin na czele. Koszt inwestycji udało się za to utrzymać w bardzo racjonalnych granicach, potwierdzonych na poziomie 200 mln MYR (185 mln zł).
Autor: Michał Karaś
Reklama