Birmingham: Tak będzie wyglądać główna arena Commonwealth Games
źródło: własne [MK]; autor: michał
Wstępna koncepcja była efekciarska, ta ostateczna jest bardzo racjonalna. W przyszłym roku o tej porze stadion Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej 2022 powinien być w budowie.
Reklama
W tym tygodniu w Birmingham rozpoczęły się konsultacje nad oficjalną koncepcją przebudowy Alexander Stadium. Obiekt został zaprojektowany zupełnie inaczej niż planowano pierwotnie. Jest mniej efektowny, ale bardziej praktyczny. Być może uda się go zrealizować jeszcze taniej niż planowano, za ok. 63 mln funtów (300 mln zł) zamiast 70 milionów (333 mln zł).
Nawet jeśli sam stadion będzie faktycznie tańszy (przetargi jeszcze nie są zakończone), to organizacja Commonwealth Games 2022 już dziś okazuje się znacząco droższa niż planowano. Jeszcze w 2017 roku mówiło się o kwocie 500-680 mln funtów, tymczasem aktualnie budżet opiewa na 778 mln (3,7 mld zł). Na szczęście dla samego Birmingham, rząd Wielkiej Brytanii sfinansuje trzy czwarte niezbędnych prac, na sumę ok. 594 mln funtów.
Na tym tle główny stadion faktycznie wypada rozsądnie od strony finansowej. Będzie też mniejszy niż planowano. Choć pojemność na czas imprezy jest niezmienna (40 tys.), to po zakończeniu Igrzysk spadnie do 18 tys. zamiast planowanych wcześniej 25 tysięcy.
To oznacza, że do istniejącej już nowej trybuny wschodniej trzeba dołożyć już tylko 13 tys. miejsc. Powstaną one w większości na nowej głównej trybunie, po zachodniej stronie. Łuki będą niskie i utworzone na nasypach. Właśnie tutaj na czas imprezy dostawione zostaną potężne tymczasowe trybuny z brakującymi 22 tysiącami krzesełek.
Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na budowę zgodnie z założonym harmonogramem, stadion ma być w budowie już wiosną przyszłego roku. Do zimy 2021 ma być gotowa cała infrastruktura stała, dzięki czemu uda się otworzyć i przetestować stadion, natomiast do lata 2022 również ta tymczasowa.
Reklama