Atlanta: Rośnie nowy lider ekologii w USA
źródło: własne | MK; autor: michał
To będzie pierwszy stadion w obu najważniejszych ligach zawodowych, który otrzyma platynowy standard LEED. Mercedes-Benz Stadium wyznaczy nowe standardy nie tylko w USA.
Reklama
Jeszcze zanim do władzy w Stanach doszła antyekologiczna administracja Trumpa, Mercedes-Benz Stadium został wyróżniony przez Biały Dom jako wyjątkowy projekt sportowy. Jesienią 2016 nową arenę Atlanta Falcons i Atlanta United wyróżniono jako jedną z najważniejszych inicjatyw sportowych, które mierzą się z problemem zmian klimatycznych.
Całkiem słusznie, ponieważ po otwarciu w tym toku stadion wart 1,6 mld $ (6,3 mld zł) będzie pierwszym obiektem w NFL i MLS, który otrzyma najwyższą ocenę w klasyfikacji LEED, tzw. platynowy certyfikat. Za co?
Zasili ok. 160 domów
Nie do końca na samym stadionie, ale na terenie inwestycji znajdzie się aż 4 tys. paneli fotowoltaicznych, które łącznie mają produkować rocznie 1,6 mln kWh. To wystarczająco dużo, by pokryć zużycie prądu podczas 9 meczów NFL lub 13 MLS. Oczywiście na co dzień prąd będzie oddawany do miejskiej sieci w Atlancie, gdzie dostarczy dość energii dla zasilenia 160 domów.
Z kolei dzięki szerokiemu użyciu materiałów przepuszczających światło słoneczne stadion może zminimalizować konieczność sztucznego oświetlenia za dnia. Ogółem wykorzystane technologie, w tym szerokie zastosowanie lamp LED, umożliwiają redukcję zużycia prądu o 29% względem tradycyjnych systemów.
Oszczędzi wodę jak żaden inny
Mercedes-Benz Stadium ma zużywać dla potrzeb organizacji imprez do 47% mniej wody niż przy użyciu tradycyjnych systemów. To pierwszy stadion, który za instalacje wodno-kanalizacyjne otrzymał maksymalną ocenę LEED. Do tego będzie posiadał zbiornik na deszczówkę o pojemności 2,6 tys. m3, a więc 2,6 tys. ton wody. Opady pomogą ochłodzić budynek i zapewnić część wody koniecznej do wykorzystania na stadionie.
Nie tylko zwykłe parkingi
Stadiony NFL nierzadko otoczone są wielkimi pustyniami parkingów. Ocean ponad 10 tys. miejsc to wręcz norma wokół najważniejszych stadionów w USA. Ten w Atlancie ma zachęcać kibiców do korzystania z innych środków transportu niż własne auta.
Będą więc stacje rowerowe, trzy stacje szybkiej kolei miejskiej w zasięgu krótkiego spaceru, a do tego 48 stanowisk ładowania dla aut elektrycznych. Na deser – dość dosłownie – kibice będą mogli jeść borówki i jabłka z drzew i krzewów posadzonych wokół stadionu.
Reklama