Nowe stadiony: Szkockie maleństwa
źródło: własne | MK; autor: michał
Stadiony może i małe, ale za to z historią. Zapraszamy na krótką wycieczkę po codzienności zespołów pogranicza ligi zawodowej i amatorskiej.
Reklama
Meadow Park, Irvine (5000)
Jeden z dwóch stadionów w Irvine na zachodzie Szkocji jest wciśnięty w osiedle mieszkaniowe i niemal z każdej strony sąsiaduje z domami. Posiada jedną krytą trybunę i niewielkie odkryte nasypy na wschodzie oraz południu. Maksymalna pojemność dziś to ok. 5 tys. osób, jednak w historii stadion widywał już tłumy nawet dwukrotnie wyższe, przyciągając nawet 13 tys. widzów w 1949 roku.
Choć dziś może się to wydawać nieprawdopodobne, Meadow Park aż trzykrotnie gościł mecze międzynarodowe Szkocji, dwukrotnie przeciwko Walii i raz przeciwko Irlandii.
Galabank, Annan (2504)
Używany od 1953 roku stadion piłkarski nad rzeką Annan ma aktualnie jedną trybunę krytą i łącznie oferuje ponad 2,5 tys. miejsc, głównie stojących. Annan Athletic dostosowali go do wymogów ligowych trzeciej ligi w 2008 roku, gdy zamontowano oświetlenie. Z kolei w 2012 boisko wymieniono na sztuczne, dzięki czemu można było zwiększyć jego obłożenie. Od 2015 poza pierwotnym gospodarzem z obiektu korzysta drużyna Edusport Academy.
Petershill Park, Glasgow (2000)
Historia pierwszego Petershill Park zaczęła się – jak przystało na Glasgow – od meczu Celtic-Rangers w 1935 roku. Od tego momentu obiekt był domem Petershill FC aż do 2005 roku. Wtedy ruszyły przygotowania do budowy następcy zaledwie kilka metrów obok.
Nowa arena w chwili inauguracji w 2007 roku zaoferowała widzom tylko jedną trybunę na północy oraz miejsca stojące wokół boiska, w sumie dla ok. 2 tys. osób. To marne porównanie do poprzednika, który w chwili inauguracji mieścił prawie 20 tysięcy. Jednak nowy Petershill Park to też znacznie lepsze zaplecze szkoleniowe, a tym klub zajmuje się przede wszystkim.
Dam Park, Ayr (1478)
Skromny stadion wielofunkcyjny na północnym brzegu rzeki Ayr służy lekkoatletom oraz piłkarzom Whitletts Victoria FC. Dysponuje skromnym nasypem na północy oraz zbudowaną w 1963 roku trybuną żelbetową. Jej konstrukcja należy do ciekawych przykładów brutalizmu w szkockiej architekturze sportowej. Od 2000 obiekt jest wpisany na listę zabytków.
Reklama