Nowe stadiony: Pierwsza i druga liga z Norwegii
źródło: własne | MK; autor: michał
Co się dzieje, kiedy nowy stadion jest za drogi? Wraca się na stary, jak to zrobili piłkarze i kibice Stabæk. Ten i dwa inne stadion z Tippeligaen i 1. Divisjon właśnie weszły do bazy.
Reklama
Sarpsborg Stadion, Sarpsborg (5000)
Miejski stadion w Sarpsborgu powstał w 1930 roku jako obiekt lekkoatletyczny. W pierwszych dekadach istnienia pełnił istotną rolę dla norweskiego sportu, goszcząc m.in. jeden z niewielu finałów krajowego pucharu poza Oslo w 1945. Wtedy mecz Lyn z Fredrikstad oglądało ok. 20 tys. widzów.
Dzisiejszy stadion różni się od starego w bardzo zasadniczy sposób. W 2000 powstała nowa główna trybuna (1178 miejsc siedzących), od 2009 jest sztuczne boisko, a bieżnię usunięto. W 2013 ukończono prace nad przebudowaną trybuną północną, a za obiema bramkami powstały tymczasowe trybuny dla przyjezdnych.
Nadderud Stadion, Bærum (4750)
© Morten F
Główny stadion piłkarsko-lekkoatletyczny w Bærum gości rozgrywki piłkarskie z udziałem Stabæk Fotball, ale też krajowe zawody lekkoatletyczne czy rozgrywki bandy. Powstał w 1961 roku i niezmiennie od lat ma główną trybunę zlokalizowaną po wschodniej stronie.
Wymagający inwestycji obiekt został porzucony przez Stabæk w 2009, gdy klub przeniósł się na Telenor Arenę. Jednak z powodu zbyt wysokich kosztów organizacji meczów zespół musiał powrócić na poprzedni obiekt od 2012 roku.
Strømmen Stadion, Strømmen (1800)
Boisko w miejscu aktualnego stadionu w Strømmen (wschodnie przedmieścia Oslo) zaczęło funkcjonować w 1946 roku, a formalnie stało się stadionem w 1952. Główna trybuna na wschodzie nie powstała jednak aż do 1986 roku.
Dzięki niej nawet kilka tysięcy widzów mogło oglądać mecze po wschodniej stronie. Z czasem na trybunie zaczęło się montowanie krzesełek, a w 2011 cała (w tym wieża komentatorska) została zabudowana wysokim dachem. Aktualnie stadion ma ok. 1800 miejsc, w tym 1100 krzesełek.
Reklama