Nowe stadiony: Nowy Dwór, Tomaszów Lubelski, Białystok

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Nowy Dwór, Tomaszów Lubelski, Białystok Nasza baza właśnie urosła o trzy kolejne polskie stadiony. Zapraszamy na świeże informacje i zdjęcia z Nowego Dworu Mazowieckiego, Tomaszowa Lubelskiego i Białegostoku.

Reklama

Stadion Miejski w Nowym Dworze (3400 miejsc)

Stadion Świtu© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Miejski stadion w Nowym Dworze Mazowieckim powstał w 1934 roku, ale dopiero po II wojnie światowej został przeniesiony w obecną lokalizację. Otrzymał nasypowe trybuny w latach 60., a w kolejnej dekadzie służącą do dziś wieżę spikerską. Od 2004 ma maszty oświetleniowe, zbudowane przy okazji debiutu Świtu w najwyższej lidze Polski.

Ponieważ Świt opuścił Ekstraklasę po jednym sezonie i nie zdołał powrócić, dalszych inwestycji nie było aż do 2009 roku, gdy oddano całoroczne oświetlone boisko treningowe.

 

Stadion Miejski w Tomaszowie Lubelskim (2050)

Stadion Tomasovii© Kuba1923

Obiekt znajduje się w sportowym przyczółku na zachodzie miasta i jest zwieńczeniem Alei Sportowej. Boisko z bieżnią posiada dwie trybuny. Główna, co nie jest regułą, znajduje się po wschodniej stronie i oferuje ok. 300 miejsc pod dachem, a także 350 odkrytych i stojących (w tym sektor gości).

Zdecydowanie większa jest nowa trybuna zachodnia, która powstała w 2011 roku. Jej pojemność to 1400 miejsc z pełnym zadaszeniem.

 

Stadion Lekkoatletyczny w Białymstoku (1500)

Stadion Świtu© Krisgola (cc: by-sa)

Ze względu na lokalizację nazywany Zwierzyńcem, stadion lekkoatletyczny przy 11 Listopada sięga historią 1924 roku, gdy przy nowo wytyczonej alei wyznaczono teren pod kompleks sportowy. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1926 roku, a pierwsze trybuny przyszły rok później. W 1934 widownia została przebudowana, a rok później odbyły się tu lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Rok później powstała wieża spadochronowa, zniszczona podczas II wojny światowej.

W okresie powojennym stadion był najważniejszym obiektem piłkarskim Białegostoku, ale tę rolę zaczął tracić od wczesnych lat 1960., gdy kluby zaczęły budować własne stadiony i wyprowadzać rozgrywki w inne części miasta.

Aktualny stan obiektu to efekt modernizacji rozpoczętej w 1998, gdy powstała trybuna kryta po zachodniej stronie, poprawiona w 2011 roku.

Reklama