Nowe stadiony: Dwa z Litwy, dwa z Łotwy

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Dwa z Litwy, dwa z Łotwy Piłka nożna wielką popularnością w żadnym z tych krajów się nie cieszy i stadiony dodane w ten weekend doskonale potwierdzają to stwierdzenie. Co oczywiście nie znaczy, że nie ma komu przychodzić na mecze…

Reklama

Daugavas Stadions, Lipawa

new stadiumFot: Groundhopping.se

Położony w największym miejskim kompleksie zielonym stadion Daugava jest też największym obiektem sportowym w mieście. Z zachodu zaledwie 100 metrów dzieli go od plaży, a idąc kilometr na wschód można znaleźć się w samym centrum trzeciego co do wielkości miasta Łotwy.

Inauguracja stadionu miała miejsce jeszcze w 1925 roku, wówczas pod nazwą Strādnieku Stadions (Stadion Robotniczy). Nazwa zmieniła się na Miejski (Pilsētas) w 1934, a od 1990 jest określany jako Daugava.

Większość z ponad 5 tys. krzesełek znajduje się na głównej trybunie zachodniej (kryta), z kolei po wschodniej stronie stoi wieża sędziowska i stanowiska operatorskie. Mimo solidnej infrastruktury lekkoatletycznej stadion służy przede wszystkim piłce nożnej, na czele z grającym w najwyższej lidze zespołem FK Liepāja, spadkobiercą dawnego Metalurgsa.

 

Olimpija Stadions, Lipawa

new stadiumFot: Groundhopping.se

Na co dzień rezerwowy stadion FK Liepāja, mieszczący nieco ponad tysiąc widzów Stadion Olimpija służy również jako arena meczów piłkarskich FK 1625 Liepāja. Infrastruktura jest tu bardzo skromna – to jedna żelbetowa trybuna, wsparta o dawne fortyfikacje tego strategicznego bałtyckiego portu.

Nazwa może mylić w związku z typowo piłkarskim układem, jednak stadion powstawał jako wielofunkcyjny obiekt w latach 20. i służył wówczas miejscowej Olimpiji, pierwszemu mistrzowi Virslīgi. Klub przestał jednak istnieć przed końcem II wojny światowej, po czym stadion przechrzczono na Dinamo, zgodnie z duchem radzieckich zmian.

 

Šiaulių savivaldybės stadionas, Szawle

new stadiumFot: Groundhopping.se

Główny stadion sportowy w Szawlach leży w śródmieściu, ok. 600 metrów na zachód od głównego deptaku. Obiekt znany z wysokiej jakości boiska składa się z dwóch trybun stojących po południowej i północnej stronie boiska. Większa i zawierająca w sobie zaplecze sportowe jest trybuna południowa, której centralna część jest również zadaszona. Dostosowany do II Kategorii UEFA stadion jest uznawany za jeden z najlepszych na Litwie, a na co dzień swoje mecze rozgrywają tu FC Šiauliai oraz Gintra-Universitetas.

 

Pakruojo miesto stadionas, Pokroje

new stadiumFot: Groundhopping.se

Miejski stadion w Pokrojach pod Szawlami to bardzo sympatyczny obiekt, w którym widownię tworzą przede wszystkim trawiaste nasypy. Na nich, w różnych konfiguracjach na przestrzeni lat, stawiane są miejsca siedzące.

Aktualnie „trybuny” są już po wszystkich stronach boiska. Po zachodniej postawiono stalową konstrukcję, do której z czasem doszło zadaszenie. Po wschodniej, na południu i północy sektory powstały z żelbetowych stopni, na których ułożone są krzesełka. W ciągu ok. dekady stadion urósł do 2 tys. krzesełek, dzięki którym spełnia wymogi I Kategorii UEFA.

Reklama