Nowe stadiony: Piątka z Maroka
źródło: własne; autor: redakcja
Łącznie mają 80 tys. miejsc, ale prawie wszystkie stojące. I choć trybuny są przestarzałe, to atmosfera marokańskich trybun może zaskakiwać – jest barwnie, głośno i tłoczno, bo liga piłkarska przyciąga w tym kraju rosnące rzesze fanów.
Reklama
Stade d'Honneur dOujda
Stadion Honoru w Wadżdzie na wschodzie Maroka otwarto w 1976 roku. Zlokalizowany na południowym krańcu miasta pełni rolę największego lokalnego obiektu sportowego z widownią szacowaną na 30-35 tys. osób.
W 2007 roku otrzymał 8-torową bieżnię i syntetyczne boisko, z którego korzysta przede wszystkim miejscowy zespół Mouloudia.
Stade Municipal de Kénitra
Główny stadion w mieście Kenitra (niedaleko Rabatu) znajduje się tuż poza centrum i jest częścią rozległego kompleksu rekreacyjnego z kortami tenisowymi, boiskami bocznymi oraz hipodromem.
Obiekt powstał w 1941 i zmienił się bardzo nieznacznie od inauguracji. Do dziś funkcjonują tu tylko dwie trybuny, choć istnieją plany rozbudowy łuków za bramkami, co pozwoliłoby podnieść pojemność z 15 do 25 tysięcy. Ostatnią dokonaną dotąd zmianą była instalacja sztucznej murawy w 2008 roku.
Stadion miejski w Kenitrze jest znany przede wszystkim dzięki kibicom miejscowego KAC, którzy swym żywiołowym dopingiem zagrzewają zawodników z trybuny wschodniej. Helala Boys mają wizerunek nietypowy dla Maroka, ponieważ pod względem dopingu upodabniają się nieco do fanów z Ameryki Południowej.
Stade Bachir
Zlokalizowany na północy Muhammadijji (w aglomeracji Casablanca) stadion sportowy powstał w 1954, a od 1959 nosi aktualną nazwę. Składa się z czterech niezależnych trybun w układzie piłkarsko-lekkoatletycznym. Od 1983 funkcjonuje tu sztuczne oświetlenie.
Co rzadkie w przypadku stadionów sportowych, do trybuny wschodniej został przybudowany dom z ogrodem, który widzowie mogą oglądać z korony wschodnich sektorów.
Stade El Abdi
Położony niespełna kilometr od wybrzeża stadion to część głównego miejskiego kompleksu sportowego, otoczony przez basen, mniejszy stadion lekkoatletyczny oraz dwa boiska treningowe.
W 2009 ruszyła rozbudowa. Do dwóch pierwotnie istniejących trybun dobudowano południowy łuk. W 2014 powinna zakończyć się budowa północnego, dzięki któremu pojemność ma osiągnąć 15 tysięcy.
Stade Saniat Rmel
Położony nad rzeką stadion miejski w północnym mieście Tetuan ma długą historię, sięgającą 1913 roku. Został wtedy sfinansowany prywatnie, ostatecznie przechodząc w ręce samorządu. Oferuje widzom ok. 10 tys. miejsc na czterech niezależnych trybunach, z których zachodnia jest zadaszona. W południowo-zachodnim narożniku znajduje się budynek klubowy z zapleczem dla sportowców.
Od 2007 roku obiekt jest wyposażony w boisko ze sztuczną nawierzchnią.
Reklama