Nowy projekt: Hazza Bin Zayed Stadium
źródło: własne; autor: redakcja
Pochłonie fortunę, powstanie w bardzo szybkim tempie i… właściwie jest prawie gotowy. Nowy stadion dla mistrza Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma być wzorem dla Półwyspu Arabskiego.
Reklama
Dotychczas najważniejszym stadionem w Al Ain (przy granicy z Omanem, ok. 150km na wschód od Abu Dabi) był ten imienia Szejka Khalify Bin Zayeda, zlokalizowany na wschód od centrum miasta. Jednak wraz z rozwojem klubu, który aktualnie jest mistrzem Emiratów, pojawiła się potrzeba budowy nowego obiektu.
Potrzeba była podyktowana nie tyle zbyt niską pojemnością, co zmieniającymi się standardami obiektów sportowych. Dlatego w połowie 2012 roku na północy śródmieścia ruszyła budowa nowego obiektu dla Al Ain FC, tym razem nazwanego na cześć brata aktualnego szejka, Hazzy Bin Zayeda.
Nowy obiekt powstaje w pustym kwartale z doskonałą komunikacją drogową. Jeszcze w 2012 roku były tam jedynie parkingi i składowiska materiałów. Dziś stoi już niemal gotowy stadion. Wraz z końcem czerwca zainstalowano ostatni segment finezyjnie wyprofilowanego dachu, a w tej chwili rośnie intensywnie nawadniana murawa.
Boisko będzie gotowe do rozgrywek w ciągu trzech tygodni. Wokół niego znalazły się trybuny o bardzo nietypowym układzie. Jedynie skromny dolny poziom okala całe boisko, a ponad nim znajdują się aż dwa kolejne balkony wzdłuż boiska, po jednym za bramkami i prawie nic więcej w narożnikach.
Ten niestandardowy układ z aż trzema poziomami może dziwić przy pojemności zaledwie 25 tys. widzów, zwłaszcza gdy zwykłe trybuny połączono z klimatyzowanymi pawilonami dla VIP-ów wyrastającymi poza sektory widowni. Jednak inwestor zapewnia, że właśnie dzięki temu układowi stadion będzie wzorcowym rozwiązaniem dla Półwyspu Arabskiego, dając wszystkim widzom świetny ogląd boiska i godząc wysokie zapotrzebowanie na miejsca o najwyższym standardzie (ok. 3 tys.) z umiarkowanym zainteresowaniem zwykłymi sektorami.
Inwestycję w niezwykle szybkim tempie zgodził się zrealizować holenderski potentat, firma BAM. Aktualnie Holendrzy instalują łuski fasady, które nocą mają rozświetlać okolicę. Wokół samego stadionu powstają również biurowiec, kompleks treningowy, parkingi i osiedle mieszkaniowe. Inwestycja pochłonie 145 mln €, a otwarcie zaplanowano na grudzień 2013.
Reklama