Białystok: Kibice Jagiellonii chcą poprawy atmosfery

źródło: Jagiellonia.net; autor: michał

Białystok: Kibice Jagiellonii chcą poprawy atmosfery „Porozumienie Ultra” obejmuje zróżnicowane środowiska kibiców z Białegostoku, którzy w nowym sezonie zamierzają dołożyć starań, by nowe trybuny prezentowały się odpowiednio. Z liczną widownią i dobrą atmosferą.

Reklama

W poniedziałek zaprezentowano treść Porozumienia Ultra. Pod tą nazwą kryje się szereg postanowień, dzięki którym po otwarciu budowanych wciąż trybun atmosfera wokół klubu ma być lepsza. M.in. mniej polityki, więcej dopingu dla Jagiellonii, więcej kibiców na wyjazdach, współpraca z klubem i złagodzenie ciśnień między fanami a policją – to cele wymienione w piśmie. Poniżej przytaczamy całą treść Porozumienia Ultra:

„13 czerwca 2013 r. miało miejsce spotkanie białostockich kibiców, w ramach którego została zawarta inicjatywa "Porozumienie Ultra". Jego celem jest integracja wszystkich środowisk, zainteresowanych działaniem na rzecz Jagiellonii Białystok. Chcemy nawiązać do najlepszych lat białostockiego ruchu kibicowskiego. W osiągnięciu tego celu potrzebne jest zaangażowanie wszystkich osób, którym zależy na dobru klubu. Nie dzielimy kibiców na lepszych i gorszych, zapraszamy wszystkich do współpracy, zarówno jeśli chodzi o popularnego piknika, jak i fanatyka.

CELE POROZUMIENIA

a) Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której Jagiellonia będzie łączyć, a nie dzielić. Każdy z nas ma swoje poglądy polityczne od prawa do lewa, ale nie powinny one nikomu przysłaniać dobra klubu. Zdajemy sobie sprawę, że polityka jest nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego jeżeli już się pojawi, powinna być wykorzystywana zgodnie z interesami klubu. Idealnym przykładem może być tutaj sprawa stadionu. Przypomnijmy, że to właśnie dzięki aktywności kibiców udało się skłonić ówczesnych włodarzy miasta do jego budowy.

b) Bardzo ważnym elementem naszej działalności będzie odbudowanie atmosfery na białostockim stadionie. Wspaniały, żywiołowy doping, imponujące oprawy i wysoka frekwencja to elementy, z których zawsze słynął białostocki stadion. Już dziś możemy zapewnić, że na pierwszym meczu z Pogonią Szczecin, kibice Jagiellonii mogą spodziewać się wspaniałej oprawy, przygotowanej przez grupę UJB. Nasi ultrasi zapowiadają, że nawiążą do lat swojej świetności. Przypomnijmy, że przez wiele lat ich oprawy budziły podziw i uznanie w całym kraju. Nie ukrywamy, że chcemy aby sercem naszego stadionu była trybuna "Ultra", która powstanie za bramką od ulicy Słonecznej. Do momentu jej wybudowania "młyn" będzie usytuowany na trybunie od ulicy Ciołkowskiego. Dodajmy, że jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami miasta na temat zamontowania nowego gniazda dla osób, które będą prowadziły doping na Jagiellonii.

c) Jagiellonia zawsze mogła i może liczyć na doping swoich kibiców w meczach wyjazdowych. Wierzymy, że dzięki budowaniu przyjaznej atmosfery wokół klubu uda się nam zachęcić do jeżdżenia za Jagiellonią jeszcze większą liczbę sympatyków żółto-czerwonych. Okazją do tego, aby pokazać, że nadal mamy ogromny potencjał wyjazdowy, jest pierwszy mecz sezonu 2013/14, w którym Jagiellonia zmierzy się w Bydgoszczy z Zawiszą. Przypomnijmy, że to właśnie na obiekcie im. Zdzisława Krzyszkowiaka osiągnęła największy sukces w swojej historii, zdobywając Puchar Polski w 2010 r. Ten sukces na własne oczy miało okazję zobaczyć blisko 5 tysięcy sympatyków "Jagi". Będzie więc okazja do przypomnienia sobie tych wspaniałych chwil, ale też do uczestnictwa w wielkim święcie Zawiszy, który po 19 latach wraca do ekstraklasy.

d) Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasze działania nie będą miały większego sensu, jeżeli nie uzyskają wsparcia klubu. Nie dopuszczamy jednak do siebie myśli, że może być inaczej. Jeżeli chcemy budować nowoczesny klub, jesteśmy skazani na siebie. Innej drogi nie ma. Niechaj najlepszym przykładem będą czołowe kluby ekstraklasy (Lech, Legia), gdzie po wielu burzliwych momentach osiągnięto porozumienie na linii klub-kibice. Obecnie owocuje ono wspaniałą atmosferą, frekwencją i sukcesami sportowymi.

e) Jednym z najtrudniejszych problemów, który będziemy chcieli rozwiązać jest postawa białostockiej policji w stosunku do kibiców Jagiellonii. Uważamy, że używane środki oraz podejmowane działania w trakcie meczów rozgrywanych w Białymstoku, a także przy okazji spotkań wyjazdowych są nieadekwatne do sytuacji. Warto zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem restrykcyjnych działań policji, stadion w Białymstoku uważany był za jeden z bezpieczniejszych obiektów w kraju. Dodatkowo, szczycił się wysoką frekwencją, a panującą na nim atmosferą zachwycali się komentatorzy sportowi, zawodnicy i kibice drużyn przyjezdnych. Obecnie pod względem bezpieczeństwa nic się nie zmieniło, natomiast drastycznie spadła frekwencja, a wspaniały klimat białostockiego stadionu został tylko pięknym wspomnieniem. Trudno nie odnieść wrażenia, że nadgorliwe działanie policji jest próbą odwrócenia uwagi od braku sukcesów w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom białostockich ulicach, o czym wspominał goszczący niedawno w stolicy Podlasia - Białymstoku - Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Na koniec chcemy zwrócić się z apelem do lokalnych mediów o włączenie się w budowanie pozytywnego klimatu wokół Jagiellonii. Mając na uwadze, że niebawem czeka nas bardzo trudne zadanie zapełnienia nowego stadionu, każde dobre słowo na temat klubu może przyczynić się do realizacji tego celu. Białegostoku nie stać na obiekt, który będzie świecił pustkami, a do jego zapełnienia potrzebny jest prężny ruch kibicowski. Bez niego nie będzie dopingu i opraw, które dla wielu ludzi przychodzących na stadion są nieodzownym elementem piłkarskiego widowiska.

Porozumienie Ultra”

Reklama