Nowe stadiony: Trójka z Wietnamu
źródło: własne; autor: redakcja
Dziś zapraszamy na egzotyczną podróż do Wietnamu. To kraj, w którym piłka dopiero kiełkuje – przynajmniej pod względem stadionów, bo nie ma drugiego sportu, za którym Wietnamczycy tak szaleją.
Reklama
Thong Nhat Stadium
Fot: Frank-Jasperneite.de
Jeden z najważniejszych obiektów w historii Wietnamu, świadek nie tylko wielkich meczów – jak ten przeciwko Korei Południowej z 1963 (oglądany przez rekordowe 30 tys. osób). To na tym stadionie doszło w 1965 roku do zamachu bombowego podczas wojny wietnamskiej, w którym zginęło 11 osób. Rok później Wietnamczycy świętowali jednak na tym samym stadionie zwycięstwo w regionalnym Merdeka Cup. Puchar przechowywany na stadionie zaginął po zakończeniu wojny.
Dziś pojemność wynosi ok. 25 tys. miejsc, jednak tylko trybuna główna ma krzesełka, co sprawia, że liczba widzów jest szacunkowa.
Hang Day Stadium
Fot: Frank-Jasperneite.de
Z pojemnością 22,5 tys. miejsc i dwupoziomowymi trybunami stadion pełnił do 2003 roku rolę narodowego, goszcząc najważniejsze mecze męskiej, żeńskiej i olimpijskiej reprezentacji piłkarskiej. W uzyskaniu prestiżu pomogła lokalizacja w centrum miasta, w pobliżu wielu punktów orientacyjnych Hanoi. Później, po otwarciu My Dinh Stadium, stracił ten status, ale wciąż jest używany niezwykle często. Grają tu aż cztery zespoły wietnamskiej ekstraklasy, a było ich jeszcze więcej.
Należący do rządu obiekt nosił w latach 2000-2005 nazwę Hanoi Stadium, ale gdy ta się nie przyjęła, powrócono do tradycyjnej.
Go Dau Stadium
Fot: Frank-Jasperneite.de
Znajdujący się w południowej prowincji Binh Duong stadion jest użytkowany przez klub noszący nazwę regionu. Co ciekawe, Binh Duong FC należy do nielicznych zespołów w Wietnamie, które mają prawo własności do użytkowanego obiektu.
Go Dau Stadium stoi przy największej arterii miasta Thu Dau Mot. Składa się z czterech niezależnych trybun, wśród których tylko główna ma krzesełka i częściowe zadaszenie.
Reklama