Kraków: Stulecie „Ziemi Świętej”

źródło: Wikipasy.pl / własne; autor: michał

Dokładnie dziś mija 100 lat, od kiedy Cracovia rozgrywa swoje mecze przy Kałuży. To najstarszy obiekt w kraju, na którym gra się zawodowo w futbol. Oczywiście nie przy tych samych trybunach, ale w tym samym miejscu. Niszczony w dwóch wojnach, padał też ofiarą pożaru, powodzi i huraganu. Jak zmieniał się stadion Cracovii?

Reklama

Pierwsze, jednopoziomowe i drewniane trybuny stanęły przy ul. Kałuży w 1912 roku. Sfinansował je sam klub, a budowa zajęła ok. pół roku. Pierwszy mecz odbył się dokładnie 100 lat temu, 31 marca o 15:00. Rywalem była Pogoń Lwów, z którą Cracovia zremisowała 2:2.

Trybuny stadionu przy Kałuży w 1924 roku Fot: Wikipasy.pl

Stadion, wtedy z bieżnią lekkoatletyczną, stracił swe trybuny na rzecz wojsk rosyjskich w trakcie I wojny światowej. Nowe stanęły jednak już w 1915 roku, a kolejne zmiany zachodziły w latach 1925-1926. W tym okresie najpierw doszło do przebudowy trybun, później stadion zalała powódź, a później powstał oglądany jeszcze w ostatnich latach tor kolarski.

Stadion zalany w powodzi z 1925 Fot: Wikipasy.pl

Nie tylko powódź atakowała zresztą obiekt przy Kałuży. W 1935 roku huragan zerwał dach. W 1939 bomba zrzucona przez nazistów uszkodziła obiekt, a w 1963 stadion spłonął w całości wskutek pożaru. Po trzech latach udało się jednak otworzyć nowe trybuny, a po kolejnych trzech także tor kolarski.

Trybuna główna z 2005 roku Fot: Krzysztof Porębski

Jednocześnie aż do 2005 roku stadion znajdował się na terenach należących do sióstr norbertanek, które wynajęły łąki Cracovii w 1911. Później działkę przejęło miasto i zaczęło modernizować stadion. Tym razem trybuny zrównano z ziemią i na nowych fundamentach powstał oglądany dziś obiekt autorstwa polsko-hiszpańskiego zespołu Estudio Lamela.

Nowe trybuny powstałe w 2010 rokuFot: Adam Szyszka

Choć trybuny były modyfikowane wielokrotnie, a i samo boisko zmieniało położenie, obiekt pozostaje najstarszym w Polsce nadal używanym miejscem uprawiania zawodowego futbolu.

Reklama