Gdańsk: „Socjologiczne eksploracje” na PGE Arenie (1)

źródło: własne; autor: michał

O stadionach na stadionie – wydaje się adekwatne. Jesteśmy po pierwszym dniu konferencji naukowej na PGE Arenie. O globalizacji sportu, organizacji Euro 2012, ale chyba przede wszystkim o nurcie „against modern football” i komercjalizacji. Zapraszamy na sesje tematyczne drugiego dnia, tym razem na Uniwersytet Gdański!

Reklama

Socjologiczne Eksploracje Po Przestrzeniach Współczesnego Sportu. Taki tytuł ma konferencja odbywająca się dziś na PGE Arenie w Gdańsku. W przestronnej sali konferencyjnej miał dziś wystąpić jako pierwszy prof. Wojciech Burszta. Ponieważ jednak nie mógł się pojawić, wydarzenie zaczęło się od prezentacji Stadiony.net, za co bardzo dziękujemy. O zmianach na stadionach piłkarskich pod kątem organizacji widowisk i zachowań widzów mówiliśmy na przykładach setek kontaktów, jakie mieliśmy okazję zawrzeć na całym świecie dzięki prowadzeniu serwisu.

Drugi punkt programu to prezentacja prof. Granta Jarvie ze Stirling University. Sport jest w jego opinii fantastycznym narzędziem do walki z przestępczością, bezrobociem i innymi zagrożeniami. Dowodzą tego badania naukowe i praktyka, np. poprawa bezpieczeństwa najgorszych dzielnic Londynu, Johannesburga czy Glasgow właśnie poprzez inwestycję w sport. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że chodzi nie o stadiony dla zawodowych klubów, lecz w infrastrukturę dostępną dla wszystkich mieszkańców. Kluczowe jego zdaniem jest zwrócenie uwagi politykom na ogromny i dowiedziony wpływ rozwoju sportu. Z czym... trudno się nie zgodzić.

Co robiły nowe kraje byłej Jugosławii po powstaniu? - pytał z kolei prof. Robert Giulianotti. Odpowiedź: tworzyły flagę, zakładały linię lotniczą i drużynę narodową w piłce nożnej. To dowodzi, jak wielkie znaczenie ma futbol. Zresztą wystarczy spojrzeć, jak na czas gry w wielkich turniejach kraje pokrywają się flagami – na domach, biurach, samochodach. Z drugiej strony globalizacja futbolu to też kwestia interesów – często realizowanych prawie siłowo przez wielkie kluby czy wielkich organizatorów lub na ich rzecz. Ogromne zyski FIFA, UEFA i największych klubów świata oznaczają też osłabienie mniejszych uczestników „rynku”, np. kluby piłkarskie w Afryce, Azji lub mniej popularne reprezentacje piłkarskie.

Z kolei druga część czwartkowych prezentacji to bardzo krytyczna ocena przygotowań do Euro 2012 ze strony prof. Anny Gizy i Projektu Społecznego 2012. Później prezentacja prof. Tomasza Szlendaka i dr. Radosława Kossakowskiego na temat porównania kibiców Lechii i Twente Enschede. Na koniec prezentacja prof. Mariusza Czubaja z warszawskiej SWPS. Wszystkie trzy z tych prezentacji postanowiliśmy jednak zrelacjonować osobno, ponieważ... są tego warte. Będzie sporo o Stadionie Narodowym i nurcie „against modern football”.

Zanim przekażemy relacje z tych elementów konferencji, zapraszamy na jutrzejszą część. Już od 9:00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Szczegółowy program piątkowych paneli dyskusyjnych można znaleźć na stronie organizatorów.

Reklama