Nowe: Stadion w Nowej Rudzie i projekt dla Wałbrzycha
źródło: własne; autor: redakcja
W jeden z najzimniejszych dni w roku zapraszamy na wirtualną podróż na Dolny Śląsk, bo tylko te są dziś wskazane. Najpierw pachnący nowością stadion w Nowej Rudzie, a na deser plany modernizacji największego wałbrzyskiego obiektu.
Reklama
Stadion CTS w Nowej Rudzie
Jeden z obiektów wykorzystywanych przez Piasta Nowa Ruda. W latach 2010-11 przeszedł gruntowną modernizację. Poza nowym boiskiem syntetycznym (99x66m) otrzymał wysokiej klasy bieżnię, a na trybunach zostały zamontowane krzesełka – łącznie 1483. Inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską pochłonęła 5 mln zł.
Stadion Górnika Wałbrzych
Dziś Górnik nawet tam nie gra, bo stadionowi bliżej do zabytkowych ruin po Cesarstwie Rzymskim, niż do stanu używalności. Porównanie ze starożytnością to nie do końca przytyk, bo obiekt jest naprawdę imponujących rozmiarów i kiedyś gromadził nawet 40 tys. widzów. Dziś liczby osiągane przez Górnika w latach 80. są niemal nie do pomyślenia dla większości polskich klubów, a co dopiero dla samego Górnika, średniaka trzeciej ligi (wg nowych nazw: II ligi). Zespół przeniósł się na ul. Ratuszową, gdzie ma do dyspozycji lepiej przygotowany stadion, ale dotychczas najlepsza widownia w nowej lokalizacji to zaledwie 3,5 tys. miejsc.
Czy nowy-stary stadion odmieni los? Na pewno da nowe szanse całemu miastu, bo według pierwszej wizualizacji zaprezentowanej przez architektów wrocławskiego biura A.S.P.A. obiekt będzie jednym z czołowych stadionów lekkoatletyczno-piłkarskich w Polsce. Co prawda trybuny skurczą się drastycznie, do zaledwie 3 tys. miejsc, ale obecnie nie ma zapotrzebowania na więcej. Jeśli takie się pojawi – jest możliwość bardzo szybkiej i taniej rozbudowy. Zachowana zostanie bowiem historyczna niecka, na której ułożone są obecnie trybuny.
Na koronie powstanie główny budynek z zadaszeniem dla ok. 1000 osób, a po przeciwnej stronie boiska w nasyp wkomponowany będzie drugi budynek, tym razem z infrastrukturą dla sportowców. Pełnowymiarowe boisko i sztuczne oświetlenie zapewnią z kolei dobre warunki do gry w piłkę.
Modernizacja stadionu pochłonie ok. 27 mln zł, a dzięki wysokiemu standardowi lekkoatletycznemu Wałbrzych może liczyć na pokaźne wsparcie Ministerstwa Sportu. W tej chwili trwa przygotowywanie kosztorysów i przetargu na projekt budowlany. Później pozwolenie na budowę, a kompleks powinien odżyć na nowo w 2014 roku. Po renowacji stadionu przyjdzie czas na budowę przy nim hotelu dla 60 osób oraz pływalni.
Reklama