Budujmy nowe stadiony

źródło: Gazeta.pl; autor: Krzysztof

Do 2009 roku polskie stadiony muszą spełniać wymogi licencyjne UEFA. Te, które nie będą spełniać, nie zostaną dopuszczone nie tylko do międzynarodowych, ale nawet do krajowych rozgrywek.

Reklama

Minimalna pojemność stadionów powinna wynosić co najmniej 15 tys. miejsc, a w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców przynajmniej 30 tys. - Szansą na pozyskanie przez samorządy pieniędzy na modernizację lub budowę nowych stadionów są fundusze unijne. Ale do końca października województwa muszą wprowadzić zapisy o wykorzystaniu środków unijnych na cele sportowe w tzw. Regionalnych Programach Operacyjnych. Do tej pory zrobiło to tylko siedem z nich - mówi prezes Ekstraklasy SA Andrzej Rusko.

Od roku 2009 na stadionach, które nie spełnią wymogów licencyjnych UEFA, nie będzie można rozgrywać nie tylko meczów międzynarodowych, ale nawet ligowych - twierdzi Rusko. - Takiej Legii z ligi nie wyrzucimy, ale jeżeli obecny stadion w Warszawie nie zostanie przynajmniej zmodernizowany, to mistrz Polski będzie musiał grać w Płocku, bo tam obiekt spełnia wymogi. Jak wprowadzaliśmy podgrzewane płyty, też był płacz, jednak kluby musiały to zaakceptować. Tamto można było zrobić w trzy miesiące, dostosowanie stadionów do wymogów europejskich potrwa dłużej. Niestety, trudno przekonać władze samorządowe, by patrzyły w przyszłość dalej niż do kolejnych wyborów - uważa prezes.

W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 16 mld euro do podziału między województwa. Z tych środków możliwe jest sfinansowanie nawet 85 proc. inwestycji. Do tej pory dzięki działaniom samorządu powstał stadion w Kielcach (kosztował 44 mln zł, mieści 15,5 tys. kibiców i spełnia wymogi UEFA - 20 proc. pieniędzy pochodziło z funduszy unijnych).

Reklama