Nowe stadiony: Chiny i Europa środkowa

źródło: własne; autor: Redakcja

Czas na kolejne państwo z sondy. Dzięki Waszym głosom dziś dodaliśmy Chiny, a najprawdopodobniej następna w kolejce będzie Kanada. W istniejących już działach rumuńskim, słowackim i węgierskim pojawiły się kolejne stadiony, a aż 19 obiektów zyskało nowe zdjęcia.

Reklama

Z powodu bardzo poważnej bariery językowej pierwsza tura chińskich stadionów zawiera tylko 7 prezentacji, zresztą dość skromnych- głównie pod względem informacji. Nie udało się zamieścić wielu niezwykłych obiektów Państwa Środka, ale kilka interesujących w pierwszej siódemce się znalazło. Nazwa stadionu narodowego, jak na republikę ludową przystało, to Workers’ Stadium (Stadion Robotniczy), ale przestał on pełnić funkcje ideologiczne. Niegdyś był miejscem wielkich przemówień i masowych egzekucji wrogów systemu, dziś jest po prostu stadionem jednej z najsilniejszych chińskich drużyn piłkarskich (Hyundai Pekin) i miejscem imprez komercyjnych. Mimo kosztownej modernizacji, która właśnie trwa z powodu zbliżających się Igrzysk Olimpijskich najlepsze lata obiekt ma już dawno za sobą.

Reprezentacja ma do swojej dyspozycji nowsze i większe obiekty, jak choćby Shanghai Stadium. Stojący od niespełna 10 lat reprezentacyjny stadion drugiego co do wielkości miasta w kraju to nie tylko 80 000 miejsc siedzących, ale także centrum konferencyjno-rekreacyjne z aż 280 pokojami hotelowymi. Do tego stadion jest rekordzistą wszechczasów- dźwigary podtrzymujące płócienny dach są największymi tego rodzaju konstrukcjami na świecie.

Jego miniaturką jest znajdujący się również w Szanghaju Hongkou Stadium. Może pomieścić 33 000 widzów, co nie jest dużą liczbą zważywszy na rozmiary aglomeracji, w której powstał. Warto zaznaczyć, że w Chinach 30 000 to ludność średniej wielkości wsi. W tych warunkach nie brakuje stadionów o „klasycznej” dla południowo-wschodniej Azji architekturze. Reprezentują ją choćby Shandong Sports Center czy Wulihe Stadium. Charakterystyczne są obłe, eliptyczne kształty trybun zdecydowanie wyższych wzdłuż boiska i wszechobecne bieżnie lekkoatletyczne.

Do tej porcji orientalnych stadionów doszło kilka bliższych polskiej rzeczywistości aren ze środka i południa Europy. Koniecznością była prezentacja stadionu w Ružomberoku, gdzie swe mecze rozgrywa aktualny mistrz Słowacji. Nieco słabiej prezentują się rumuńskie stadiony w Târgu-Jiu i Cluj-Napoca oraz DVSC Stadion w węgierskim Debreczynie.

Na dokładkę serwujemy świeżą porcję zdjęć 19 stadionów z Austrii, Grecji, Japonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Szkocji, Szwajcarii i USA. Zapraszamy do ich obejrzenia!

Reklama