Stadion Śląski ma 50 lat

źródło: FutbolNet.pl / PAP; autor: qvist

W sobotę chorzowski Stadion Śląski skończy 50 lat. Początek był pechowy. Na inaugurację Polska w towarzyskim meczu przegrała z NRD 0:2, a pierwszego gola na nowym stadionie zdobył obrońca Legii Warszawa Jerzy Woźniak. Była to bramka samobójcza. Później stadion był już bardziej szczęśliwy.

Reklama

Do historii przeszło spotkanie z ZSRR rozegrane na tym obiekcie 20 października 1957. "Biało-czerwoni" wygrali 2:1 a obie bramki strzelił zawodnik Ruchu Chorzów Gerard Cieślik.

W Chorzowie reprezentacja prowadzona przez Kazimierza Górskiego, pokonując Anglię (2:0, 6 czerwca 1973 r.) i Walię (3:0, 26 września 1973 r.), rozpoczęła drogę do trzeciego miejsca w mistrzostwach świata w RFN w 1974 r.

Również podopieczni Antoniego Piechniczka właśnie na "Śląskim" zapewnili sobie awans do finałów MŚ w 1986 roku w Meksyku, remisując z reprezentacją Belgii (0:0, 11 września 1985). Wcześniej, bo 2 maja 1981 roku, zwycięstwo nad NRD 1:0 w ramach eliminacji MŚ 1982 roku w Hiszpanii dało początek pierwszemu awansowi do finałów pod wodzą Piechniczka. Także w Chorzowie Polacy - prowadzeni przez Jerzego Engela zapewnili sobie awans do MŚ w Korei i Japonii po wygranej z Norwegią 3:0 (1 września 2001).

Rekord frekwencji padł jednak nie podczas meczu reprezentacji. 120 tysięcy widzów obejrzało 18 września 1963 roku spotkanie Górnika Zabrze w eliminacjach Pucharu Europy Mistrzów Krajowych z Austrią Wiedeń (1:0). Takiej widowni już nigdy tu nie było.

Liczba miejsc została zmniejszona w związku z rygorystycznymi wymogami bezpieczeństwa. Obecnie na widowni stadionu - przebudowywanego od 12 lat - może zasiąść niecałe 50 tysięcy kibiców. Stadion był przez cztery lata zamknięty przez FIFA po burdach wśród kibiców, jakie miały miejsce w trakcie meczu Polska - Anglia w 1993 roku.

Historia stadionu to nie tylko wydarzenia piłkarskie. Sześć razy stadion gościł finały żużlowych MŚ - indywidualnych, drużynowych i par. W 1973 roku w Chorzowie indywidualnym mistrzem świata został Jerzy Szczakiel.

Na stadionie rywalizowali kolarze, lekkoatleci, odbywały się też koncerty - m.in. AC/DC i The Rolling Stones oraz ... kongresy związków zawodowych.

Rocznicowy festyn zaplanowano na sobotę. Kibice będą mieli okazję spotkać się z gwiazdami zawodów rozgrywanych na stadionie w minionych latach. Będą występy muzyczne, pokazy mody sportowej, giełda pamiątek sportowych. Zwiedzić też będzie można ekspozycję "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku" oraz wystawę zdjęć Arturo Mari "Jan Paweł II i dzieci".

Reklama