Będzie nowy stadion we Wrocławiu!

źródło: gazeta.pl; autor: qvist

We Wrocławiu powstanie nowy stadion piłkarski o pojemności 50 000. Decyzję o budowie obiektu od podstaw podjeli radni miasta po tym jak nie powiodły się rozmowy w sprawie kupna Stadionu Olimpijskiego od Akademii Wychowania Fizycznego.

Reklama

Rozmowy z AWF-em o sprzedaży trwały wiele lat. Uzgodniono nawet sensowną cenę za stadion, jednakże proponowany teren był zbyt mały, aby miasto mogło zgodzić się na kupno. Władze uczelni nie chciały oddać dwóch działek tuż przy koronie stadionu, na których chcą wybudować campus.

Władze miasta konsultowały się z prezesem PZPN Michałem Listkiewiczem, który zasugerował budowę stadionu od podstaw w innym miejscu. Modernizacja Stadionu Olimpijskiego nie byłaby najlepszym rozwiązaniem, przykładem jest Stadion Śląski, który pochłonął ogromne pieniądze, a jednak nadal nie jest wystarczająco nowoczesny. Przebudowa Olimpijskiego kosztowała by dwa razy więcej niż budowa nowego obiektu.

Nowy stadion prawdopodobnie powstanie przy ul. Drzymały, na terenie pomiędzy Maślicami a Pilczycami, w sąsiedztwie obwodnicy autostradowej, która ma tam powstać. Obszar, na którym powstanie nowoczesny kompleks sportowy, usługowy i handlowy wynosi 21 hektarów. Będzie to typowo piłkarski stadion, bez bieżni, z zadaszeniem i zostanie zgłoszony do organizacji Mistrzostw Europy 2012, które chcemy organizować wspólnie z Ukrainą. Jednak stadion powstanie niezależnie od tego, czy Wrocław będzie gościł finalistów ME 2012. Niebawem ma się odbyć konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie terenów. Poszukiwani również będą inwestorzy.

Władze miasta planują utworzenie spółki kapitałowej z inwestorem prywatnym, który miałby wybudować sieć sklepów, kawiarni oraz hale sportowe, z których mógłby uzyskiwać korzyści finansowe. Inwestor ten musiałby jednak wyłożyć znaczną sumę na budowę stadionu, który będzie kosztować 150-160 milionów zł. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z miasta oraz UE. Budowa trwająca dwa lata miałaby się rozpocząć w przyszłym roku.

Tak jak m.in. miasta goszczące finalistów MŚ w Niemczech: Monachium - Allianz Arena, Frankfurt - Commerzbank Arena, Hamburg - AOL Arena, Gelsenkirchen - Veltins Arena, Dortmund - Signal Iduna Park i Hanower - AWD Arena, również Wrocław będzie chciał sprzedać prawa do nazwy nowego stadionu sponsorowi. Władzą miasta marzy się, aby przyszła arena nosiła nazwę firmy LG, która ostatnio inwestuje ogromne pieniądze pod Wrocławiem.

Stadion Olimpijski będzie teraz jedynie odremontowany i dostosowany dla 12-15 tys. widzów.

Reklama